Prezydent Tczewa o bilecie metropolitalnym, remontach i koncertach [ROZMOWA]

  • 08.07.2020, 09:08 (aktualizacja 08.07.2020, 14:52)
  • Redakcja
Prezydent Tczewa o bilecie metropolitalnym, remontach i koncertach [ROZMOWA] fot. Tv Tetka

Podziel się:

Oceń:

7 lipca Mirosław Pobłocki w programie "Pytania do prezydenta" w telewizji Tetka, odpowiedział na pytania dotyczące m.in. możliwości organizowania koncertów i festiwali, inwestycjach drogowych oraz zawirowaniach wokół biletu metropolitalnego.

BILET METROPOLITALNY

Epidemia koronawirusa wpłynęła na wszystkie obszary społecznego funkcjonowania. Obowiązujące obostrzenia i izolacja społeczna niekorzystnie odbiły się na budżecie miejskim nie tylko Tczewa, ale także innych miast obszaru metropolitalnego, w tym gmin, które mają współfinansować wprowadzenie biletu metropolitalnego FALA. W ostatnim czasie okazało się, że wprowadzenie biletu może być o 30 milionów droższe niż pierwotnie zaplanowano. Część gmin z obawy przed znacznym obciążeniem budżetów zastanawia się nad wycofaniem z pomysłów wspólnego biletu. Prezydent Mirosław Pobłocki przedstawił stanowisko miasta:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Z punktu widzenia Tczewa, mieszkańców miasta, którzy dojeżdżają do Trójmiasta, taki bilet to jest rzecz strategiczna. To bardzo ułatwi podróże, przesiadanie się z jednego środka lokomocji na inny i rozliczanie kosztów. W tej chwili sytuacja jest taka, że po otwarciu ofert przetargowych widać, że brakuje około 30 milionów złotych do najtańszej oferty [...]. Dzisiaj rozmowa z miastami, nawet dużymi - Gdańsk, Gdynia - na zasadzie "no trzeba dorzucić jeszcze do tej puli przeznaczonej na bilet" jest naprawdę bardzo trudna [...]. Są pewne opory nawet ze strony Gdyni, która zwracała uwagę na trudną sytuację. Wejherowo powiedziało wprost, że jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

- Mirosław Pobłocki Prezydent Tczewa

 

Zdaniem prezydenta odłożenie tematu do czasu aż gminy będą dysponowały środkami finansowymi spowoduje odejście od idei pomysłu wdrożenia biletu metropolitalnego.

 

INWESTYCJE DROGOWE

W Tczewie rozpoczęły się przygotowania do remontu mostu u zbiegu ulic Łąkowej i Czatkowskiej. Jeszcze w lipcu dojazd do Osiedla Staszica od strony Czatkowskiej zostanie zamknięty dla ruchu samochodowego. Prezydent miasta opowiedział o szczegółach inwestycji:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Na czas trwania prac miasto chce zagwarantować mieszkańcom ruch pieszo-rowerowy na remontowanym odcinku drogi. W tym celu prowadzone są rozmowy z właścicielem terenu przystoczniowego, aby udostępnił znajdujący się tam alternatywny most, co umożliwi zachowanie częściowej komunikacji między osiedlami Staszica, Nowe i Stare Miasto. 

 

IMPREZY MASOWE 

W Tczewie do końca roku nie odbędą się imprezy na Bulwarze Nadwiślanym. Jest to związane z epidemią koronawirusa. Władze miasta nie chcą narażać mieszkańców na zakażenie. W związku z obostrzeniami i zaleceniami sanepidu możliwe są działania, w których udział weźmie mniej niż 100 osób. Dlatego wiele wydarzeń kulturalnych odbywa się online. Taki też charakter będą miały festiwal Undergramy czy Festiwal Ciechowskiego. Mirosław Pobłocki skomentował decyzję władz miasta o zastosowaniu ograniczeń:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Mniejsze imprezy kulturalne, warsztaty czy plenery mogą się odbywać z zachowaniem przez organizatorów środków ostrożności.

 

Ja nie mam formalnie prawa zabronić tego typu imprez. Każdorazowo organizator musi spełnić warunki narzucone przez sanepid [...], jeżeli organizator takie warunki spełni, impreza dla 50-100 osób może się odbyć [...]. To, co ja powiedziałem, że nie widzę możliwości organizacji takich imprez, dotyczyło bulwaru. Bulwar jest na ten moment zamknięty do końca roku.

- Mirosław Pobłocki, Prezydent Tczewa

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe