Mostowe obietnice. Czy zostaną spełnione?

 • 10.07.2020, 11:40 (aktualizacja 10.07.2020, 18:35)
 • Redakcja / Tv Tetka
Mostowe obietnice. Czy zostaną spełnione? fot. Społeczny Komitet Odbudowy Mostu / FB

Podziel się:

Oceń:

W czwartek, 9 lipca na tczewskim Bulwarze poseł Kazimierz Smoliński (Prawo i Sprawiedliwość) wraz doktorem Grzegorzem Berendtem, zastępcą dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zorganizowali konferencję prasową dotyczącą przyszłości Mostu Tczewskiego. Poseł zapowiedział, że rząd przeznaczy 100 procent środków potrzebnych na dokończenie odbudowy mostu, a inwestycja mogłaby się zakończyć już w 2023 roku. Konkretne decyzje nadal jednak nie zapadły.

W połowie czerwca posłowie Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński i Kacper Płażyński zapowiedzieli, że niebawem zapadną konkretne decyzje w sprawie dokończenia odbudowy Mostu Tczewskiego. Wczoraj podczas konferencji poseł Smoliński zapowiedział, że w przyszłym roku ma zostać wznowiona jego odbudowa: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Poseł informuje, że nie jest jeszcze znana decyzja pomorskiego konserwatora związana z przęsłem ESTB. Konstrukcja ta będzie musiała zniknąć z osi mostu, ale nie wiadomo gdzie zostanie przestawiona i w jakiej formie, w częściach czy w całości. Właścicielem mostu nadal byłoby tczewskie starostwo, a nie Skarb Państwa.

W czwartkowej konferencji uczestniczył także zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej ds. naukowych, dr hab. prof nadzw. UG Grzegorz Berendt, który wskazał na duże możliwości muzealne nowo wybudowanego przyczółka:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Z kolei zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości, Radosław Fogiel potwierdza, że na szczeblu rządowym trwa finalizowanie decyzji:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Poseł Smoliński twierdzi, że w celu dokończenia odbudowy mostu nie trzeba będzie uchwalać specustawy. Innego zdania są posłanki Platformy Obywatelskiej. Małgorzata Chmiel i Agnieszka Pomaska zamierzają w przyszłym tygodniu złożyć projekt specustawy w Sejmie. Zakłada ona stworzenie Muzeum Obrony Mostu Tczewskiego oraz przekazanie konstrukcji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Niezależnie od tego, które rozwiązanie zwycięży, inicjatorzy petycji liczą nie na kolejne deklaracje, a na konkretne decyzje. Tych wciąż nie ma. Społecznicy mają nadzieję, że konkrety pojawią się najpóźniej 1 września.

Więcej na ten temat będzie można zobaczyć w programie "Nasz Tczew" na antenie i kanale YouTube Tv Tetka. 

 

Oto najważniejsze informacje, które wynikają z konferencji:

 • Skarb Państwa w 100% sfinansuje dokończenie odbudowy Mostu Tczewskiego, czyli bez wkładu własnego samorządu, jednak właścicielem obiektu nadal będzie tczewskie starostwo. Problem kosztów utrzymania mostu po odbudowie ma być rozwiązany w przyszłości.
 • Odbudowa miałaby w tym roku zostać opracowana, a ruszyłaby w 2021 r. Poseł szacuje, że zakończenie inwestycji mogłoby mieć miejsce w 2023 r.
 • Co prawda Powiat Tczewski nadal miałby być właścicielem mostu i głównym inwestorem, ale w pierwszej kolejności zostałby przeprowadzony przetarg na wyłonienie inwestora zastępczego. Mowa o specjalistycznej firmie, która poprowadziłaby do końca odbudowę Mostu Tczewskiego i tym samym odciążyłaby Wydział Inwestycji w tczewskim starostwie.
 • Poseł jest zdania, że specustawa nie jest potrzebna, aby dokończyć tę odbudowę. Jak wiemy innego zdania są posłanki Platforma Obywatelska Małgorzata Chmiel i Agnieszka Pomaska, które jeszcze w tym miesiącu złożą w Sejm Rzeczypospolitej Polskiej projekt specustawy zakładający przekazanie Mostu Tczewskiego Skarbowi Państwa.
 • Informacja z konferencji o tym, że powiat nadal będzie właścicielem Mostu Tczewskiego, a nie Skarb Państwa, według nas oznacza, że obietnica prezydenta Andrzej Duda z 2015 r. nie zostanie spełniona (chyba że do momentu ogłoszenia ostatecznej decyzji przez rząd coś w tej kwestii się zmieni).
 • Podczas konferencji poseł i wicedyrektor muzeum podziękowali inicjatorom akcji #MostTczewskiJakWesterplatte za zaangażowanie i za działania mające na celu dokończenie odbudowy. Dyrektor zaznajomił się z naszą koncepcją muzeum (link >> https://www.facebook.com/…/a.1032965665061…/1329470080555405) i stwierdził, że współpraca ze stroną społeczną ma duże znaczenie. Tym samym potwierdził słowa dyrektora Karola Nawrockiego sprzed kilku dni >> https://www.facebook.com/…/a.1032965665061…/1587138368121907
 • Odbudowa odbędzie się zgodnie z dotychczasowym planem, czyli zgodnie z wariantem historycznym - odbudowane zostaną stare portale wjazdowe od strony Tczewa i Lisewa, a także brakujące 6 wież. Nie wiadomo, czy w ramach tego zadania byłaby również uwzględniona odbudowa tzw. nowego, wielkiego portalu od strony Lisewa. Być może odbyłoby się to w ramach kolejnej, osobnej inwestycji po zakończeniu tej bieżącej.
 • Poseł póki co osobiście nie informował starosty tczewskiego o opisanym wyżej rozwiązaniu, ale poseł wyraził przekonanie, że jest to rozwiązanie dobre, które ma nadzieję, że starosta poprze.
 • Wicedyrektor muzeum Grzegorz Berendt potwierdził informacje sprzed kilku dni, że w portalach, a być może także i w wieżach powstaną wystawy Muzeum Mostów Tczewskich, które będzie filią Muzeum II Wojny Światowej.
 • Poseł Smoliński podziękował wiceministrowi Jarosław Sellin - oficjalna strona z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zielone światło wobec powstania Muzeum Mostów Tczewskich. Przypomnijmy, że jesienią ubiegłego roku zarówno poseł jak i minister krytycznie wypowiadali się o naszym pomyśle stworzenia na Moście Tczewskim muzeum narodowego. Dziękujemy za to, że zmienili zdanie.
 • 100 metrów przęsła ESTB, wciąż wiszącego nad Wisłą, będzie musiało z tego miejsca zniknąć, ale w chwili obecnej poseł nie wie, jaką decyzję podejmie Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków - czy to przęsło będzie rozkręcane i gdzieś przetransportowane, czy też przeniesione w jakeś miejsce w całości. Poseł stwierdził, że uregulowanie tej sprawy musi się odbyć w pierwszej kolejności.
 • Poseł stwierdził, że jest dobrej myśli w sprawie rozliczenia dotacji rządowej wynoszącej 31 mln zł (dotacja na przerwany etap II A), którą w minionych dniach tczewskie starostwo wysłało do Ministerstwo Infrastruktury. Od szybkości rozliczenia tej dotacji może zależeć tempo finalizowania rządowych decyzji.
 • Teraz pozostaje nam czekać na konkretną DECYZJĘ.

- Społeczny Komitet Odbudowy Mostu/FB

 

fot. Społeczny Komitet Odbudowy Mostu

 

Redakcja / Tv Tetka

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ewa
Ewa 12.07.2020, 15:39
Wg mnie wszystko to obietnice i nic więcej, brak konkretów.

Pozostałe