"Odłóż telefon, włącz relacje!" Dziś Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego [ROZMOWA]

  • 15.07.2020, 11:14 (aktualizacja 15.07.2020, 16:36)
  • Aleksandra Hotowy
"Odłóż telefon, włącz relacje!" Dziś Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego [ROZMOWA] fot. Fundacja Dbam o Mój Zasięg / FB

Podziel się:

Oceń:

15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Święto, które pozwala nam uzmysłowić sobie, jak często i łatwo ulegamy uzależnieniom od nowych technologii.

Życie bez telefonu komórkowego jest możliwe, ale bycie offline wzbudza w nas coraz częściej poczucie lęku, który został zdefiniowany jako FOMO (fear of missing out). Jest to obawa przed utratą kontaktu i wiadomości, które spływają do nas m.in. poprzez internet. Obawiamy się często, że inni szybciej dotrą do pewnych wiadomości, że ominie nas informacja, która wydaje się nam niezbędna do społecznego funkcjonowania.

 

Prawie 20% nastolatków w Polsce osiąga bardzo wysokie wskaźniki FOMO. To są rzeczywiście osoby, które nie tylko przeżywają ten lęk i doświadczają syndromu FOMO, ale to również osoby, które jeżeli nie są w zasięgu, w kontakcie z innymi przez internet czują się niepewnie [...]. Doświadczają różnego rodzaju syndromów odstawiennych takich samych jakie odczuwa alkoholik na głodzie.  

- dr Maciej Dębski, prezes Fundacji Dbam o Mój Zasięg

 

Telefony komórkowe dają nam niemal nieograniczony dostęp do informacji i komunikacji ze znajomymi ale jednocześnie mogą negatywnie wpływać np. na jakość naszego snu. Poza tym badania psychologiczne wskazują, że telefon komórkowy może stanowić źródło rozproszenia w rozmowie, czy w trakcie prowadzenia samochodu, nawet jeżeli korzystamy z systemów głośnomówiących. 

CZYM JEST FONOHOLIZM?

Coraz częściej zaobserwować można fonoholizm czyli uzależnienie od telefonów komórkowych.

 

Fonoholizm czyli problemowe używanie telefonu komórkowego nie zna granic wiekowych [...]. Widzieliśmy to też w trakcie zdalnej edukacji, prawie 28% młodzieży poza tym, że uczy  się i wykorzystuje programy do nauki, to również gra w gry i korzysta z portali społecznościowych.

 

  • Czy rzeczywiście potrzebne jest nam stałe funkcjonowanie w świcie online?
  • Czy można uzależnić się od telefonu?
  • Jak wpływają one na dzieci i młodzież?

Na te pytania odpowiedział dr Maciej Dębski, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i prezes Fundacji Dbam o Mój Zasięg.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Więcej na temat bycia offline oraz o działach fundacji przeczytacie TUTAJ.

fot. Lisa Fotios / Pexels

 

Odłóżcie telefony i włączcie relacje.

- Fundacja Dbam o Mój Zasięg

Aleksandra Hotowy

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe