Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym gotowa. Sprawdzamy, kto i kiedy skorzysta ze środków

  • 20.07.2020, 10:33 (aktualizacja 20.07.2020, 15:01)
  • Redakcja
Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym gotowa. Sprawdzamy, kto i kiedy skorzysta… fot. YT Ministerstwo Rozwoju

Podziel się:

Oceń:

Na przełomie lipca i sierpnia uprawnieni będą mogli korzystać ze środków w ramach Polskiego Bonu Turystycznego. Rodzinom z dziećmi będzie przysługiwało, co do zasady, 500 zł na każde z nich do wykorzystania na organizację wypoczynku w kraju. Bezgotówkowy dostęp do środków będzie możliwy przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

W piątek, 17 lipca, prezydent RP podpisał zapowiadaną ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Zgodnie z założeniami ma on stanowić wsparcie zarówno dla rodzin, jak i polskiej branży turystycznej w związku z sytuacją gospodarczą wywołaną przez epidemię COVID-19.

Polski Bon Turystyczny to jednorazowa dopłata w wysokości 500 zł na każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia, a także jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, również w wysokości 500 zł, dla dzieci mających orzeczenie o niepełnosprawności (czyli w takich przypadkach 1000 zł na dziecko). Bony będą przysługiwać bez względu na poziom dochodów. Co ważne, w ostatecznym kształcie przepisy są skierowane do rodzin wychowujących dzieci, a nie jak proponowano w poprawkach do ustawy, również m.in. emerytów czy rencistów..

Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. O szczegółach świadczenia i zadaniach ZUS-u i Polskiej Organizacji Turystycznej mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Aby skorzystać z Bonu, nie trzeba składać wniosków, ale niezbędne będzie posiadanie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Prawo do bonu będzie ustalać Polska Organizacja Turystyczna:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

"Wszystkie płatności związane z bonem będą realizowane w oparciu o komunikację SMS-ową. Taka osoba, która chce zapłacić bonem, będzie musiała okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu i jednorazowy kod autoryzacyjny, który zostanie otrzymany SMS-em.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomi specjalną infolinię, która będzie stanowiła wsparcie dla osób, które korzystają z bonu, i wsparcie dla podmiotów turystycznych.  

Zakończenie tych prac planowane jest na przełomie lipca i sierpnia, także od tego momentu będzie można korzystać z bonu."

- Krzysztof Cieszyński, rzecznik Oddziału ZUS w Gdańsku

 

Katalog podmiotów będzie dostępny na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Według założeń rządu, świadczeniem zostanie objętych ponad 6 mln dzieci, a wsparcie ma wynieść 3,5 mld zł.

Już teraz Resort Rozwoju przestrzega przed przestępcami, którzy mogą próbować wykorzystać okazję. Pojawiały się informacje o oszustach dzwoniących do osób w wieku od 40 do 80 lat, proponujących im organizację fikcyjnych wyjazdów z wykorzystaniem bonu. Urzędy przypominają, że prawdziwy Bon Turystyczny jest skierowany tylko do osób wychowujących dzieci:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Z elektronicznego bonu będzie można korzystać do końca marca 2022 roku

Redakcja

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gorący Stefan
Gorący Stefan 20.07.2020, 14:01
Dyskryminacja, nacjonalizm, seksizm! Dlaczego ten bon nie jest honorowany na terenie Unii Europejskiej? Ja nie mam zamiaru spędzać wakacji z bydłem które głosowało na PAD. W Costa Dorada na plaży dla osób LGBT+ są odpowiednie warunki dla mnie i mojego bobaska. Gardzę tym bonem!

Pozostałe