Średniowieczne mury starogardzkiego Ratusza zostaną... zasypane

  • 23.07.2020, 13:30 (aktualizacja 24.07.2020, 11:47)
  • Izabela Deptulska
Średniowieczne mury starogardzkiego Ratusza zostaną... zasypane fot. Urząd Miasta Starogard Gdański

Podziel się:

Oceń:

Wojewódzki Konserwator Zabytków, Igor Strzok zasugerował, aby zasypać mury piwnic dawnego Ratusza w Starogardzie Gdańskim, które zostały odsłonięte podczas modernizacji Rynku.

Odgruzowywanie i eksplorowanie odkrytych murów trwało dwa lata, a nadal prowadzona jest jeszcze pełna inwentaryzacja znalezisk oraz obszerna dokumentacja, dotycząca reliktów archeologicznych. O szczegółach całego przedsięwzięcia mówi Anna Lembicz, ze stowarzyszenia Starogard 2030:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Na poprzednim spotkaniu Komitetu Rewitalizacji powiedziano nam, że zapadła decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, aby mury ratusza zasypać. W sytuacjach, w których jest to zabytek archeologiczny, zasypuje się je piasekiem lub wykłada workami z piaskiem, aby w przyszłości łatwiej było to odkopać. Igor Strzok uznał, że mury są w stanie nieprzedstawiającym sobą żadnych wartości, a co za tym idzie, nie ma sensu ich eksponować w żaden sposób. Miasto też zbyt nie zależy na tym, żeby się w jakiś sposób odwoływać, bo wiadomo - zasypanie i ułożenie nawierzchni jest wariantem najtańszym.

~ Anna Lembicz, stowarzyszenie Starogard 2030

 

Stowarzyszenie Starogard 2030 uważa, że propozycja Igora Strzoka jest zła, zwłaszcza w świetle aktualnej sytuacji na rynku turystycznym miasta. Jednak w związku z nowymi informacjami, obowiązkowe było podjęcie rozmów dotyczących zagospodarowania terenu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Jako stowarzyszenie ubolewamy, bo widzieliśmy w tym szansę na podkręcenie potencjału turystycznego miasta. Poprzednia Wojewódzka Konserwator, która dwa lata temu przyjechała i oglądała te wykopaliska, mówiła, że to jest ewenement na skalę Pomorza. Duży ratusz zmieniał bowiem zupełnie spojrzenie na historię miasta. Jeśli chodzi o ekspozycję, to ogólne założenie jest takie, że obrys murów będzie widoczny w nawierzchni. Z kolei ponieważ od samego początku remontu Rynku, trafiały do nas głosy mieszkańców, które mówiły, że w centrum jest za mało zieleni, to założenie jest takie, żeby ta zieleń również się pojawiła. Jako komitet dostaliśmy wczoraj do zaopiniowania wstępną koncepcję i padło sporo cennych uwag. Staramy się, aby to wszystko ciekawie wyglądało i żeby te mury eksponować w funkcjonalny sposób - wynosząc ich część na taką wysokość, żeby można było na nich zamontować siedziska. Oczywiście wszystko to musi zostać zatwierdzone przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

~ Anna Lembicz, stowarzyszenie Starogard 2030

 

Projektant ma czas do końca lipca na wprowadzenie zgłoszonych przez Komitet Rewitalizacji poprawek. W sierpniu gotowa dokumentacja trafi do uzgodnień Pomorskiego Konserwatora Zabytków. Jesienią Miasto planuje rozpocząć inwestycję i zasypać wykop, a ostateczny kształt planowanego saloniku pojawi się na Rynku w przyszłym roku.

 

Koncepcji zagospodarowania tego obszaru było kilka. Ostatecznie Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Igor Strzok w obawie przez uszkodzeniem lub zniszczeniem Ratusza, zasugerował zasypanie wykopu i reliktów archeologicznych z wyraźnym upamiętnieniem dokonanych w tym miejscu odkryć. Obrys piwnic zostanie więc utrwalony kostką w innym kolorze w nawierzchni, która przykryje to archeologiczne znalezisko. Informacja o prowadzonych w tym miejscu pracach, ich przebiegu oraz detalach odkrytych piwnic dawnego ratusza pojawi się na makiecie lub tablicy informacyjnej, zainstalowanej przy Ratuszu.

~ starogard.pl 

 

Cały artykuł na ten temat dostępny jest tutaj. 

Izabela Deptulska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe