Problemy z wagą zaczynają się w głowie [ROZMOWA]

  • 27.07.2020, 11:50 (aktualizacja 27.07.2020, 14:20)
  • Redakcja
Problemy z wagą zaczynają się w głowie [ROZMOWA] fot. Canva

Podziel się:

Oceń:

Psychodietetyka to nowa dziedzina, która łączy w sobie wiedzę medyczną, psychologiczną, nauki o zdrowiu oraz dietetykę. O szczegółach pracy psychodietetyka rozmawialiśmy z Katarzyną Orłowską oraz Aleksandrą Bambrowicz-Kołakowską.

Psychologia i dietetyka to połączenie, które stało się bazą do powstania psychodietetyki - dziedziny wiedzy, która pozwala na wdrożenie w życie skutecznych zmian w zakresie odżywiania. Ponadto pozwala ona na udzielenie pomocy osobom cierpiącym na zaburzenia odżywiania. Psychodietetyków coraz częściej spotkamy w poradniach psychologicznych, ale również w przychodniach lekarskich. Z czym dokładnie pracują i kto jest ich klientem? Wszystko wyjaśnialiśmy w rozmowie z Katarzyną Orłowską i Aleksandrą Bambrowicz-Kołakowską, psychodietetyczkami. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Aby zostać psychodietetykiem zazwyczaj konieczne jest ukończenie studiów podyplomowych. W swojej pracy psychodietetyk sięga po wiedzę z psychologii, dietetyki, medycyny, a wszystko po to, by dać klientowi szansę na zmianę i wdrożenie nawyków żywieniowych, które pozwolą zadbać o zdrowie oraz kondycję.

fot. Aleksandra Bambrowicz-Kołakowska

 

Narodowy Fundusz Zdrowia w 2019 r. oszacował, że w Polsce nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków. Co czwarta osoba w naszym kraju jest otyła. Prognozy w tej kwestii nie są zbyt optymistyczne.

 

To są zwykle choroby, za którymi stoi albo brak aktywności fizycznej albo brak odpowiedniego stylu życia związanego z dobieraniem pokarmów i te osoby niosą za sobą coś takiego jak nieuporządkowaną płaszczyznę relacji.

- Katarzyna Orłowska, psychodietetyczka

 

Kwestia nadmiernej wagi może wiązać się z problemami natury emocjonalnej. Dlatego psychodietetyka ma charakter interdyscyplinarny i podchodzi do klienta w sposób holistyczny. a nie tylko medyczny i przez pryzmat otyłości, jako choroby ciała.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe