76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

  • 01.08.2020, 08:00 (aktualizacja 01.08.2020, 09:25)
  • Redakcja
76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego fot. Eugeniusz Haneman (1917–2014) / domena publiczna /pl.wikipedia.org/wiki/Eugeniusz_Haneman Powstanie Warszawskie, 23 sierpnia 1944: Powstaniec obserwuje Krakowskie Przedmieście, przez wyburzoną ścianę kościoła św. Krzyża w kierunku ul. Kopernika. W głębi kamienice nr: 10, 8 i 6 na Krakowskim Przedmieściu.

Podziel się:

Oceń:

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego obchodzimy 1 sierpnia od 2010 roku. Święto zostało ustanowione, by złożyć hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Zatrzymajmy się o 17:00 na minutę, by uczcić ich pamięć.

W tym roku z uwagi na zagrożenie epidemiczne, w Tczewie nie odbędą się miejskie uroczystości związane z upamiętnieniem 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Mimo to w samo południe kwiaty pod obeliskiem bitew II wojny światowej złożą przedstawiciele samorządu i organizacji kombatanckich, zaś o 17:00 w całej Polsce - także w naszym mieście - usłyszymy ciągły dźwięk syren alarmowych. Zatrzymując się o tej porze, uczcijmy minutą ciszy pamięć poległych powstańców.


Powstanie Warszawskie 1944 roku wybuchło 1 sierpnia i trwało do 3 października. Było zbrojnym wystąpieniem przeciwko wojskom niemieckim i największym zrywem ruchu oporu w okupowanej przez hitlerowców Europie w czasie II wojny światowej. Zorganizowała je Armia Krajowa w ramach akcji "Burza". Słabo uzbrojeni powstańcy przez 63 dni toczyli osamotnioną walkę ze znacznie silniejszymi wojskami niemieckimi. W wyniku walk zginęło do 16 tysięcy powstańców, ok. 20 tysięcy zostało rannych, a 15 tysięcy wzięto do niewoli. Zginęło także do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców Warszawy. Niemcy prawie całkowicie zniszczyli stolicę Polski, wyburzając m.in. bezcenne zabytki.

Powstanie Warszawskie było jednym z najważniejszych ale i najtragiczniejszych wydarzeń w historii najnowszej naszego kraju. Dotąd budzi gorące emocje, a historycy, wojskowi i politycy debatują nad jego zasadnością i rezultatami. Spory jednak nie powinny Polakom przesłaniać obchodów 1 sierpnia jako święta pamięci osób, które poświęciły życie w walce o wolność. 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe