1 września uczniowie wrócą do szkół. MEN opracowało warianty elastycznego nauczania w czasie epidemii

  • 05.08.2020, 14:28 (aktualizacja 05.08.2020, 16:20)
  • Redakcja / gov.pl
1 września uczniowie wrócą do szkół. MEN opracowało warianty elastycznego nauczania w czasie epidemii fot. Pexels.com

Podziel się:

Oceń:

Podczas konferencji prasowej 5 sierpnia, Minister Edukacji poinformował, że nowy rok szkolny będzie oznaczał dla uczniów powrót do placówek edukacyjnych zamiast przed monitory komputerów. MEN we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia opracowuje jeszcze wytyczne dotyczące pracy w szkołach w czasie epidemii.

Minister Edukacji Narodowej zapewnił, że powrót uczniów do szkół będzie bezpieczny. Dariusz Piontkowski podkreślił przy tym, iż najważniejsze z działań to wytyczne GIS oraz przepisy MEN umożliwiające elastyczne formy nauczania.

 

1 września uczniowie wracają do szkół. A my robimy wszystko, by uczyli się w bezpiecznych warunkach. Przygotowujemy rozwiązania – wytyczne sanitarne i rozwiązania prawne, które pozwolą odpowiednio zareagować i podjąć właściwe decyzje gdy pojawi się ognisko zakażenia 

- Minister Edukacji Narodowej

 

Najważniejszą wytyczną pozostaje bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny - częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Warto tu zaznaczyć, że w klasach uczniowie nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się jednak taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.

 

[...] to nie jest żadna rewolucja, to są zasady, które obowiązywały jeszcze przed wakacjami, ale teraz zostały zmodyfikowane w oparciu o nasze doświadczenia z koronawirusem.

- Minister Edukacji Narodowej

 

Minister Piontkowski zaznaczył, że do szkół przychodzić będą mogli tylko zdrowi uczniowie, nauczyciele i pracownicy, przede wszystkim bez objawów infekcji dróg oddechowych. Na podstawie opublikowanych wytycznych, dyrektorzy szkół i placówek mogą już przygotowywać wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania w czasie epidemii. 

 

Do połowy sierpnia Główny Inspektor Sanitarny, w porozumieniu z MEN, opracuje szczegółowe rekomendacje postępowania dla powiatowych inspektorów sanitarnych w sytuacji wystąpienia na terenie szkoły ogniska zakażenia. Będą one uzależnione od stopnia zakażenia występującego na danym terenie i adekwatne do występujących okoliczności.

- gov.pl

 

Na podstawie opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego dyrekcja szkoły lub placówki zadecyduje o ewentualnym przejściu na system kształcenia „mieszany” lub „zdalny".


Warianty funkcjonowania szkół i placówek w okresie pandemii w sytuacji wystąpienia zakażenia na danym terenie:

  • Wariant A (tradycyjna forma kształcenia) - w szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS/MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych. W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego, dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.
     
  • Wariant B (mieszana forma kształcenia - hybrydowa) - dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można - z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji - uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą poczty elektronicznej, telefonu.
     
  • Wariant C (kształcenie zdalne) - dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

 

Wytyczne dla szkół i placówek edukacyjnych, szczegółowy harmonogram działań MEN do rozpoczęcia roku szkolnego oraz inne ważne informacje znajdują się na portalu gov.pl.

Redakcja / gov.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe