Pracownicze Plany Kapitałowe. Czy koronawirus wpłynie na ich wdrażanie?

  • 06.08.2020, 08:57
  • Barbara Jackiewicz / Newseria
Pracownicze Plany Kapitałowe. Czy koronawirus wpłynie na ich wdrażanie? canva.com

Podziel się:

Oceń:

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to nowa forma budowania oszczędności emerytalnych. Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych weszła w życie 1 stycznia 2019 roku, a głównym założeniem systemu jest oszczędzanie na emeryturę przez pracownika przy współpracy z pracodawcami oraz państwem. Dotychczas PPK zostały wdrożone w największych przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 250 osób. Pandemia koronawirusa opóźniła uruchamianie programu dla mniejszych przedsiębiorstw. Dla firm zatrudniających co najmniej 50 lub 25 osób terminy zostały zrównane i mijają jesienią tego roku.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) obowiązują już w firmach zatrudniających co najmniej 250 osób. Dotychczas do tego programu oszczędzania na emeryturę przystąpiło niecałe 40% pracowników tych firm, w tym połowa osób do 50 roku życia.

Jak powiedziała Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, liczba uczestników mogłaby być wyższa: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

– Liczyliśmy na to, że partycypacja w pierwszym etapie programu PPK będzie trochę wyższa, natomiast istnieje szansa, aby w kolejnych latach wzrosła. Możliwe, że Polacy oczekują również kampanii społecznej w tym zakresie – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Małgorzata Rusewicz.

Poza brakiem zaufania pracowników do systemu emerytalnego i rynku kapitałowego, negatywny wpływ na wdrażanie drugiego i trzeciego etapu PPK może mieć także sytuacja gospodarcza wywołana pandemią koronawirusa. Jakie działania mogą pomóc zwiększyć udział pracowników w programie systematycznego oszczędzania na emeryturę?

loadingŁaduję odtwarzacz...

– Kolejnym aspektem są szkolenia dla pracowników, które pokażą im potencjał związany z tym projektem i pomogą zrozumieć, w jaki sposób ten program działa. Czynnikiem długofalowym będzie natomiast zwiększenie poziomu edukacji finansowej dotyczącej również długoterminowych oszczędności – mówi Rusewicz.

Główne wyzwanie stojące przed twórcami programu to jednak ustabilizowanie sytuacji w systemie emerytalnym i przywrócenie społeczeństwu zaufania do niego. Jak podkreśla ekspertka, w ostatnich 10 latach zachodziły w nim zmiany, które dotyczyły jego trwałości, stabilności i transparentności, więc Polacy obawiają się kolejnych.

Do uczestnictwa w PPK mogą przekonać też korzystne stopy zwrotu programu w porównaniu do obecnych niskich stóp procentowych. Osoby, które oszczędzają w ramach Pracowniczych  Planów Kapitałowych, po pewnym czasie zaczną odczuwać pozytywne skutki tej decyzji.

– Żyjemy w czasach niskich stóp procentowych i w związku z tym korzyści z PPK będą jeszcze bardziej zauważalne. Mam nadzieję, że będzie to na tyle wystarczające i zachęcające, aby nakłonić tych, którzy dotąd się nie zdecydowali, do uczestnictwa w tym programie – dodaje ekspertka.

Na razie obowiązek wprowadzenia PPK objął największe firmy, zatrudniające co najmniej 250 osób. Z uwagi na pandemię koronawirusa rząd przesunął wdrożenie kolejnego etapu o pół roku – tym razem dla firm średnich, zatrudniających co najmniej 50 osób. Przedsiębiorcy, którzy nie zdążyli zawrzeć umowy o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową między styczniem a marcem br., mają na to czas do 27 października, a na zawarcie umowy o prowadzenie PPK – do 10 listopada. Są to terminy, które obowiązują też kolejną grupę przedsiębiorców – zatrudniających co najmniej 20 osób. Od stycznia przyszłego roku obowiązek ten będzie dotyczyć także pozostałych podmiotów i jednostek sektora finansów publicznych.


Więcej informacji o PPK znajdziesz na stronie www.mojeppk.pl.

Barbara Jackiewicz / Newseria

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
olaf
olaf 18.09.2020, 11:09
I to jest właśnie dobry i pomocny program, bo oszczędzac trzeba ale nie każdemu to się udaje. Tutaj całość jest uproszczona i nie wymaga naszych działąń, a dodatkowo coś dołoży nam pracodawca
Furmanka
Furmanka 05.09.2020, 14:31
@Ewa myślę, że tamte czasy już mamy grubo za sobą. Mamy XXI wiek, siłę mediów i społeczeństwa. PPK nie jest zreszta wyrokiem na całe życie. Można sie wycofać w kazdej chwili i co ważne nie jest to żadna nowośc. Ten program działa w innych krajach, skoro im sie udaje to dlaczego w Polsce miałoby być inaczej
Ewa
Ewa 06.08.2020, 10:27
Czy za kilka lat z PPK może być tak, jak z OFE?

Pozostałe