Z Anną Dziewit-Meller o Śląsku, kobietach i dyskryminacji [ROZMOWA]

  • 13.08.2020, 17:00
  • Aleksandra Hotowy
Z Anną Dziewit-Meller o Śląsku, kobietach i dyskryminacji [ROZMOWA] fot. Aleksandra Hotowy

Podziel się:

Oceń:

W lipcu premierę miała książka autorstwa Anny Dziewit-Meller pt. „Od jednego Lucypera”. Historia w niej przedstawiona dzieje się głównie na Śląsku, w powojennych czasach.

O książce, Śląsku i kobiecości rozmawialiśmy z Anną Dziewit-Meller podczas spotkania z czytelnikami, które odbyło się 2 sierpnia na zamku w Reszlu. "Od jednego Lucypera" to historia trzech pokoleń: babki ciotecznej, matki i córki, które próbują przeżyć w świecie niesprzyjającym kobietom.

 

Gdy mówimy o tym, jak o historii kobiet to jest to totalnie uniwersalna opowieść. 

- Anna Dziewit-Meller

 

W rozmowie pisarka wielokrotnie odnosiła się do kwestii kobiecości, feminizmu oraz tego, w jaki sposób społecznie postrzegane są obecnie kobiety w naszym kraju.

 

Władza, niezależnie czy tą władzą nazwiemy władzę komunistycznej Polski czy nazwiemy nią rynek, jest w jej interesie żeby utrzymywać kobiety w pewnych ryzach.

 

Warto przy okazji zauważyć, że ruch kobiecy w Polsce nie jest ugruntowaną ideologią. Stanowi ewoluujący ruch społeczny szukający punktu zaczepienia, który pozwoliłby na zbudowanie ujednoliconych struktur ruchu i połączenie lub przynajmniej zbliżenie w kwestiach spornych między odłamami feminizmu. Kobiety walczące z patriarchalnymi strukturami życia społecznego, same bardzo często są w nie głęboko uwikłane. Stąd też przed samym ruchem w Polsce stoi bardzo wiele zadań do wykonania; określenie na jakich autorytetach ruch powinien się opierać i czy w ogóle powinien je mieć, sformułowanie najważniejszych zadań oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy działanie ruchu musi opierać się na konflikcie z poprzednim pokoleniem.

Feminizm nie jest zamkniętą teorią, lecz formą myślową, która wymaga stawiania pytań i szukania odpowiedzi niekoniecznie satysfakcjonujących wszystkich członków społeczeństwa. Jednocześnie poprzez swoją otwartość na dyskusję i wpływy zewnętrzne podlega zmianom, które, jak się wydaje prowadzą ten ruch ku kulturze masowej. Chociaż od początków kształtowania się kwestii kobiecej minęło półtora wieku to feminizm nadal zmaga się z niektórymi problemami z początku XX stulecia.

 

Niegrzeczna dziewczynka to różowy słoń.                                                                     

 

Nadal istotą batalii pozostaje ustawodawstwo antyaborcyjne czy słaby wpływu kobiet na jednostki decyzyjne. Niezależność kobieca stanowi główny kierunek działania feminizmu i jest on wspólny współczesnym feministkom, jak i pionierkom tego ruchu i nadal pozostaje punktem wyjścia dla wszelkiego typu rozważań o sytuacji kobiet w kraju.

Całego wywiadu z Anną Dziewit-Meller możecie wysłuchać poniżej:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Relację fotograficzną z wydarzenia znajdziecie TUTAJ

Aleksandra Hotowy

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe