81.rocznica wybuchu II wojny światowej - uroczystości w Tczewie

  • 01.09.2020, 14:14 (aktualizacja 02.09.2020, 17:20)
  • Redakcja
81.rocznica wybuchu II wojny światowej - uroczystości w Tczewie fot. Bartosz Listewnik

Podziel się:

Oceń:

Uroczystości upamiętniające 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się 1 września po godzinie 14:00 przy obelisku na skwerze Bohaterów Szymankowa. Za nami wystąpienia okolicznościowe, modlitwa za poległych, apel poległych, salwa honorowa oraz składanie kwiatów. Uroczystości uświetnił udział Kompanii Honorowej 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka oraz tczewskiej Harcerskiej Orkiestry Dętej.

Ze względu na pandemię tegoroczne obchody są skromniejsze niż w poprzednich latach i z mniejszą liczbą zaproszonych gości. Do Tczewa przyjechał m.in. Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który odczytał prezydencki list:

loadingŁaduję odtwarzacz...


Z kolei premiera Mateusza Morawieckiego, obecnego w Wieluniu, reprezentował poseł Kazimierz Smoliński. Głos zabrał także prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki:

 

Od czasu wojny byliśmy świadkami i uczestnikami wielu wydarzeń, które miały znaczący wpływ na nasz kraj i na całą Europę. Do patriotycznego kalendarza  dołączyliśmy nowe, ważne daty, jak choćby zwycięstwo Solidarności i pokonanie systemu komunistycznego, utworzenie samorządów lokalnych, wejście do struktur Unii Europejskiej. Wszystkie one kształtowały nasz naród i suwerenną ojczyznę na zawsze wpisując się na karty historii. Świętując nowe  rocznice warto jednak cofnąć się do coraz bardziej odległej historii. Nasze pokolenie, które ma szczęście żyć w niepodległym kraju,  jest winne  pamięć i szacunek bohaterom września 1939 roku i wszystkim tym, którzy z bonią i bez broni walczyli z okupantem. Pamiętajmy o tych, bez których być może dzisiaj nie byłoby wolnej. 

- Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podczas uroczystości w naszym mieście obecny był również dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, Tomasz Słaboszowski. Poza prezydenckim odczytano też list Szefa Krajowej Administracji Skarbowej - Magdaleny Rzeczkowskiej. 

Kazimierz Ickiewicz, historyk i radny Rady Miejskiej, przypomniał wydarzenia historyczne z 1 września 1939 roku, a na zakończenie delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem poświęconym Bohaterskim Żołnierzom 2. Batalionu Strzelców, obrońcom mostu na Wiśle, polskim celnikom i kolejarzom z Szymankowa. 

fot. Bartosz Listewnik


Po godzinie 15:00 w Centrum Kultury i Sztuki rozpoczęła się druga część wrześniowych uroczystości w Tczewie - Teatr Piasku Tetiany Galitsyny. Wydarzenie otworzył gdański Kwartet Opera, który wykonał utwory m. in. z filmu "Pan Wołodyjowski" i serialu "Polskie drogi".

fot. Aleksandra Hotowy


Wydarzenie zorganizowane w Centrum Kultury i Sztuki będzie można zobaczyć w środę, 2 września na kanale YouTube Telewizji TeTka (youtube.com/tvtetka) o godz. 18:00 (dostępne do obejrzenia tylko do północy).

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe