Klasykę i muzykę ludową można pięknie połączyć. Już w sobotę niezwykły koncert "Kociewie muzyką malowane"

  • 02.09.2020, 08:06
  • Barbara Jackiewicz
Klasykę i muzykę ludową można pięknie połączyć. Już w sobotę niezwykły koncert "Kociewie muzyką malowane" fot. Barbara Jackiewicz od lewej: Maciej Zakrzewski (kompozytor), Szymon Morus (dyrygent), Magdalena Chmielecka (sopran), Krzysztof Dąbrowski (prowadzący)

Podziel się:

Oceń:

Orkiestra Kameralna Progress nie przestaje zaskakiwać fanów wysmakowanych brzmień. Już w sobotę, 5 września zaprasza na swój kanał YouTube na koncert online zatytułowany "Kociewie muzyką malowane", w którym łączy muzykę klasyczną z ludowymi pieśniami kociewskimi. Koncert został zarejestrowany w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie bez udziału publiczności, a był możliwy dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".

Orkiestra Kameralna Progress pracowicie spędzała czas wakacyjny. Po dwóch świetnie przyjętych koncertach zrealizowanych online: "Karnawale zwierząt. Czytała Krystyna Czubówna" i "Pięknych głosów czar" oraz gorąco oklaskiwanym występie "Wielki hipnotyzer" podczas In Memoriam XIX Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego, artyści postanowili przybliżyć słuchaczom muzykę Kociewia. To region najbliższy dyrygentowi Orkiestry, Szymonowi Morusowi, który urodził się w Tczewie. Jak sam mówi, od dawna nosił się z zamiarem przygotowania programu koncertowego, który ukaże piękno tego zakątka Polski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Żeby pokazać, jak piękna jest to muzyka, postanowiłem osadzić ją w szerszym kontekście folkloru innych regionów Polski. - Szymon Morus, dyrygent Orkiestry Kameralnej Progress

Do współpracy w tym projekcie został zaproszony gdański kompozytor Maciej Zakrzewski, dla którego twórczość kameralna staje się coraz bardziej bliska:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jestem w trakcie tworzenia cyklu "Muzyka czasów zarazy", w którym w sieci prezentujemy cykl pieśni komponowanych do tekstów polskich poetów, tekstów zaproponowanych przez publiczność (...) i było to dla mnie ciekawe doświadczenie. - Maciej Zakrzewski, kompozytor

Do wykonania cyklu "Pieśni Kociewskich" na sopran, fortepian i orkiestrę skomponowanego przez Macieja Zakrzewskiego zaproszeni zostali goście: Jakub Ostrowski (fortepian) i Magdalena Chmielecka (sopran), dla której było to nowe, ambitne wyzwanie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jest tam cała paleta barw, od nostalgii, do radości, do zadziorności... Myślę, że miałam tam pole do popisu, mam nadzieję, że będzie to można usłyszeć, że po prostu się to Państwu spodoba. - Magdalena Chmielecka 

Poza "Pieśniami Kociewskimi" Macieja Zakrzewskiego w koncercie wykonano także "5 melodii ludowych” jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku - Witolda Lutosławskiego oraz "4 utwory w polskim stylu" na orkiestrę smyczkową wybitnego współczesnego kompozytora i pedagoga zmarłego w 2018 roku - Stanisława Moryty.

Koncert zarejestrowała Telewizja Tetka Tczew 20 sierpnia na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Premiera online zaplanowana jest na sobotę, 5 września na kanale YouTube Orkiestry kameralnej Progress.

Polecamy!


KONCERT "KOCIEWIE MUZYKĄ MALOWANE"

PREMIERA ON-LINE: sobota, 5 września, godz. 18:00
na kanale YouTube Orkiestry Kameralnej Progress

WYKONAWCY:
Magdalena Chmielecka – sopran
Jakub Ostrowski – fortepian
Orkiestra Kameralna Progress
Szymon Morus – dyrygent
Krzysztof Dąbrowski – słowo o muzyce

Organizatorzy: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Giovane, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie

Partnerzy: Telewizja Tetka, Radio Tczew

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci"

Barbara Jackiewicz

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe