Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 10:28
Reklama
Reklama

Rusza projekt "#wiktoria1920 – cyfrowe pole bitwy". Co się będzie działo?

Centrum Kultury i Sztuki w ramach projektu "#wiktoria1920 – cyfrowe pole bitwy" organizuje cykl wydarzeń poświęconych historii. Pierwsze z nich odbędzie się już 3 września.
Rusza projekt "#wiktoria1920 – cyfrowe pole bitwy". Co się będzie działo?

Jeszcze w sierpniu Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie uzyskało dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” w wysokości 17 850 złotych. Teraz rozpoczyna się realizacja programu, dzięki któremu udało się pozyskać środki. Nawiązuje on bezpośrednio do Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która stanowi jedną z najważniejszych bitew w historii Europy. Jest niezwykle ważnym wydarzeniem w historii Polski, a wzięli w niej udział również mieszkańcy Tczewa, okolicznych miejscowości oraz całego Pomorza.

O dofinansowanym programie, realizowanym przez Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie rozmawialiśmy na naszej antenie z koordynatorką warsztatów artystycznych - Anną Kruszyńską i dyrektorem CKiS - Tomaszem Hildebrandtem:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

W ramach projektu „#wiktoria1920 – cyfrowe pole bitwy” jego uczestnicy stworzą makietę Bitwy Warszawskiej przy zastosowaniu narzędzi proponowanych przez grę komputerową Minecraft. Finalny efekt poprzedzi cykl wydarzeń, który zaczyna się 3 września o godzinie 17:00, od wykładu nawiązującego tematyką do Bitwy Warszawskiej w kontekście Tczewa i Kociewia. Transmisja online prelekcji dostępna będzie tutaj.

 

3 września zapraszamy na prelekcję, którą będzie prowadził Krzysztof Korda - doktor historii i dyrektor MBP w Tczewie. Będzie to wykład skierowany do dzieci i młodzieży, ale również do osób dorosłych. Jego tematyka to oczywiście Bitwa Warszawska, w odniesieniu do naszej lokalnej społeczności i do Tczewa. Pan Korda będzie mówić o tym, jakie są związki Tczewa i Kociewia z wydarzeniami Bitwy Warszawskiej. Pojawią się informacje o tym, kto z naszych okolic walczył w bitwie. Zobaczyć będzie można także pamiątki, zdjęcia, wycinki z gazet oraz książki nawiązujące do tej tematyki.

~ Tomasz Hildebrandt, dyrektor CKiS

 

Z kolei w sobotę, 5 września o godzinie 15:00 w parku przy Centrum Kultury i Sztuki odbędzie się żywa lekcja historii, z udziałem grupy rekonstrukcyjnej. Artystyczne dusze także znajdą coś dla siebie, ponieważ po wszystkim startuje plener malarski, inspirowany wydarzeniami przedstawionymi podczas lekcji.

 

Żywa lekcja historii będzie rekonstrukcją umundurowania z różnych epok i zostanie przygotowana przez Bractwo rycerskie Kerin. Wszystko zostanie opatrzone ciekawą narracją historyczną. To idealna okazja do tego, żeby spędzić czas rodzinnie i uczyć się przy okazji. Po żywej lekcji historii odbędzie się także plener artystyczny, który inspirowany będzie informacjami przekazanymi podczas lekcji.

~ Anna Kruszyńska, koordynator warsztatów artystycznych w CKiS

 

Kluczowym elementem projektu „#wiktoria1920 – cyfrowe pole bitwy” będą warsztaty twórcze Minecraft, odbywające się od 8 do 12 września. Ta część przeznaczona jest dla osób do 15 roku życia. Podczas zajęć, ich uczestnicy utworzą makietę Bitwy Warszawskiej, która następnie zostanie udostępniona publicznie - co za tym idzie, będzie można się po niej poruszać i tworzyć w jej obrębie, za pośrednictwem gry. Efekt warsztatów przedstawiony zostanie podczas transmisji online na kanale YouTube 12 września, o godzinie 16:00. Na warsztaty zapisać się można tutaj. Liczba miejsc jest ograniczona.

Terminy wydarzeń realizowanych w projekcie „#wiktoria1920 – cyfrowe pole bitwy” dostępne są poniżej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama