Czym jest Minecraft i dlaczego jest wszędzie? [ROZMOWA]

  • 03.09.2020, 11:00 (aktualizacja 03.09.2020, 13:43)
  • Piotr Bunkowski
Czym jest Minecraft i dlaczego jest wszędzie? [ROZMOWA] fot. minecraft.net

Podziel się:

Oceń:

Minecraft to gra wideo typu sandbox, która opiera się na mechanice budowania i oferuje olbrzymią swobodę rozgrywki. Produkcja ta pozwala graczom tworzyć przeróżne przedmioty, budynki, konstrukcje i lokacje, a nawet całe miasta. Tytuł ten odniósł olbrzymi sukces na całym świecie i jest on wybierany jako podstawa wielu warsztatów kreatywnych. Dlaczego?

Minecraft zaprojektowano z myślą o kreatywnych graczach, którzy mogą zbudować swój własny wirtualny świat z voxeli, czyli sześciennych bloków. Rozgrywka polega na eksplorowaniu lokacji i pozyskiwaniu materiałów, z których potem wytwarzamy broń, narzędzia czy budynki. Gra jest jedną wielką piaskownicą, która nie ogranicza swobody gracza niemal w żaden sposób. Gracza trafiają do wygenerowanego losowo świata zbudowanego w całości z trójwymiarowych bloków różnych rodzajów. Każdy posiada własne cechy i nadaje się do różnych celów. W niektórych trybach poza budowaniem możemy też walczyć z potworami, gdzie wykorzystujemy przy tym własnoręcznie wykonany ekwipunek.

fot. minecraft.net

 

Minecraft jest wybierany jako podstawa wielu warsztatów kreatywnych. Takie odbywają się na przykład w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Dawid Klein - organizator zajęć - powiedział nam dlaczego produkcja studia Mojang została do tego celu wybrana. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Minecraft ma nieograniczone możliwości, tak. To są współczesne klocki LEGO, gdzie jakby uczestnicy mogą korzystać ze swojej kreatywności, wprowadzać swoje pomysły, korzystać z mechanizmów zawartych w grze. Każde zajęcia są realizowane na osobnym scenariuszu tworzonym przeze mnie. Do tego dostosowuję odpowiednią mapę. Staram się nawiązywać we wszystkich scenariuszach do rozwijania logicznego myślenia, matematycznego myślenia, ale też do literatury, historii. Każdy scenariusz jest unikalny, każdy stworzony przeze mnie i rozwija konkretne sfery.

~ Dawid Klein

fot. minecraft.net

W Minecrafta może zagrać każdy. Co sprowadza nas do pytania: Jaki jest przedział wiekowy uczestników warsztatów i jak reagują oni na zajęcia?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przedział wiekowy jest od 7 do 15 lat, około. Na razie tak się kształtują grupy. Żeby grupy czuły się komfortowo to mamy dla każdej grupy przewidziane pewne widełki wiekowe, ale nie ukrywam że fajnie by było wprowadzić również warsztaty dla starszych, tak, jeżeli byłoby zainteresowanie. Ilość uczestników się zwiększa. Oczywiście, listy rezerwowych powiększają się. Sami uczestnicy są zadowoleni z zajęć.

fot. minecraft.net

W Minecrafta możemy grać samotnie, jak i również z innymi. Gra pozwala na lokalną zabawę na swoim własnym sprzęcie, ale istnieje też możliwość uruchomienia serwera dla innych graczy lub skorzystania z już istniejącego. Warto wspomnieć, że niektóre serwery wieloosobowe produkcji Mojang Studios działają od wielu lat i obejmują całe, rozbudowane światy, z bardzo aktywnymi społecznościami. Czy Centrum Kultury i Sztuki posiada swój własny dedykowany serwer czy korzystają z innych dostępnych w sieci?

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Jeżeli chodzi o zajęcia to jeden komputer służy jako host mapy, jakby i po sieci LAN reszta uczestniczących na zajęciach się dołącza. W trakcie pandemii były realizowane zajęcia za pomocą zewnętrznie postawionego serwera, gdzie łączność odbywała się za pomocą Discorda - zarówno tekstowo, jak i głosowo.

 

fot. minecraft.net

Jak często odbywają się takie warsztaty i jak można do nich dołączyć?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Warsztaty odbywają się co tydzień. Obecnie w CKiS są 4 grupy warsztatowe. Spotykają się we wtorki. Poza tym przy okazji, czy ferii, czy jakichś projektów czy wydarzeń, również realizowane są dodatkowo warsztaty. Są w takim trybie codziennie przez tydzień na przykład, a normalnie są realizowane raz w tygodniu w czterech grupach.

Jednym z takich projektów jest "Wiktoria 1920 - cyfrowe pole bitwy", o którym przeczytacie TUTAJ
 
Wszelkie informacje dotyczące zapisów na warsztaty z Minecrafta znajdziecie na stronie internetowej Centrum Kultury i Sztuki.
 

Piotr Bunkowski

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gracz
Gracz 03.09.2020, 14:38
Propsy za artykuł!

Pozostałe