Rok szkolny bez lęku [ROZMOWA]

  • 07.09.2020, 11:56 (aktualizacja 07.09.2020, 14:19)
  • Aleksandra Hotowy
Rok szkolny bez lęku [ROZMOWA] fot. Canva

Podziel się:

Oceń:

Początek roku szkolnego wzbudzał wiele emocji zarówno w rodzicach, jak i nauczycielach. Po kilkumiesięcznej przerwie uczniowie wrócili do przedszkoli i szkół zastając nową rzeczywistość.

Zachorowania na koronawirusa utrzymują się nadal na wysokim poziomie, co wymaga od dyrektorów przedszkoli i szkół dużego wysiłku w zakresie utrzymania rygoru sanitarnego. Dla dzieci, które wkroczyły do placówek, w których nie ma wielu pomocy dydaktycznych możliwości swobodnej zabawy, a nauczyciele i wychowawcy chodzą w maskach jest to podwójnie stresujący moment w życiu. W tym roku rodzice przedszkolaków i pierwszoklasistów muszą tłumaczyć dzieciom wszystkie zmiany związane z ochroną zdrowia. O tym, jak przygotować dzieci do nowej sytuacji i jak dokładnie wygląda to w przedszkolach opowiedziała na naszej antenie Jolanta Lubańska - psycholog i pedagog.

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Dziecko przede wszystkimi powinno wiedzieć co je czeka. Musimy opowiedzieć dziecku, że idzie do przedszkola że będą tam inne dzieci i panie które się nim zaopiekują […]. Bardzo ważne jest przygotowanie dziecka w szatni, tu bardzo ważne są pozytywne komunikaty.

- Jolanta Lubańska

 

fot. Prywatne Przedszkole Językowe-Terapeutyczne Tęczowa Kraina

 

Przez cały czas dzieci będą miały wiele pytań i odczuwać będą niepewność. W tym momencie niezwykle ważna staje się rozmowa z dzieckiem. Wsparcia płynące ze strony opiekuna ma największe znaczenie w budowaniu poczucia bezpieczeństwa. Rozmowa o emocjach lękach czy niepewności jest koniecznością. Bo niepokoje które odczuwają najmłodsi są naturalne. Ale nie zapewniajmy że zawsze wszystko będzie dobrze.

 

Praca psychologów i pedagogów jest bardzo ważna żeby umocnić poczucie bezpieczeństwa.

 

fot. Prywatne Przedszkole Językowe-Terapeutyczne Tęczowa Kraina

Aleksandra Hotowy

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe