[AKTUALIZACJA] Czy basen w Tczewie zostanie rozbudowany? Radni wkrótce podejmą decyzję w sprawie inwestycji wartej 30 milionów złotych

  • 29.09.2020, 13:19 (aktualizacja 29.09.2020, 16:27)
  • Redakcja / Tv Tetka
[AKTUALIZACJA] Czy basen w Tczewie zostanie rozbudowany? Radni wkrótce… fot. TeTka

Podziel się:

Oceń:

Na wrześniowej sesji radni miejscy zajęli się tematem rozbudowy basenu w Tczewie. Prezydent miasta zapowiada przygotowania do realizacji inwestycji.

AKTUALIZACJA 28 WRZEŚNIA

Na wrześniowej sesji Rady Miejskiej toczyły się zapowiadane rozmowy na temat rozbudowy tczewskiego basenu. O szczegółach mówi prezydent Mirosław Pobłocki:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Większość radnych opowiada się za rozbudową obiektu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Ostateczne decyzje w sprawie przebudowy basenu mają zapaść do końca roku


9 WRZEŚNIA

Mirosław Pobłocki w programie telewizji Tetka "Pytania do Prezydenta" zapowiedział możliwość rozbudowy tczewskiej pływalni. Zgodnie z wyliczeniami, na rozbudowę i przemianę tczewskich basenów w tak długo wyczekiwany przez mieszkańców aquapark, potrzebnych będzie 30 milionów złotych. Jest to kwota zdecydowanie wykraczająca poza możliwości budżetu miasta. Proponowanym rozwiązaniem może być spółka celowa, czyli specjalna spółka powołana do budowy i zarządzania basenami. Przy czym miasto musiałoby dotychczasowy roczny budżet na tzw. bieżące utrzymanie pływalni powiększyć o blisko 3 miliony złotych. Władze miasta chciałyby jak najszybciej przystąpić do prac nad rozbudową basenu, ale decyzja należy do radnych. O szczegółach mówi prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Zdecydowałem się na ostatniej sesji jednak poprosić naszego eksperta z Poznania, firmy, która się specjalizuje w ocenach stanu finansowych jednostek samorządowych, po to, żeby przedstawił wyniki [...] na temat oceny finansów miasta Tczewa pod kątem możliwości realizacji inwestycji rozbudowy kompleksu basenów na Kanonce. Inwestycja będzie kosztowała ok. 30 milinów złotych. Będzie to jedna z największych, jeśli nie największa inicjatywa w historii samorządu miasta Tczewa.    

- prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki          

 
Radnym przedstawiono trzy możliwe rozwiązania: 
 
loadingŁaduję odtwarzacz...
 
Pierwsza opcja, ta najbardziej skrajna, negatywna (za którą ja nie jestem) to jest opcja: odstępujemy od realizacji pomysłu. [...] Druga - przystępujemy już teraz. Trzecia opcja - przystępujemy, ale po jakimś okresie przejściowym ze względu na trudną sytuację w budżetach związaną z koronawirusem.          
 
Zdaniem prezydenta, radni mieliby w najbliższym czasie podjąć decyzję, na którą opcję się zdecydują. Czy na najbliższej sesji odbędzie się głosowanie? Będzie to zależeć od przewodniczącego rady. Według Mirosława Pobłockiego miasto powinno jak najszybciej przystąpić do realizacji inwestycji, ponieważ przygotowanie dokumentacji i procedur będzie długotrwałe, ale nie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Konieczna będzie wycena majątku, powołanie spółki, a dopiero wtedy możliwy byłby przetarg. Koncepcja miałaby być realizowana w formacie zaprojektuj i wybuduj. Przetarg na realizację zadania mógłby być gotowy najszybciej za rok.

Temat basenu został poruszony w ostatnim programie "Pytania do prezydenta". Cały odcinek dostępny jest poniżej: 

  

Warto przypomnieć, ze tuż przed wyborami samorządowymi ratusz zaprezentował wstępną koncepcję rozbudowy basenu. Kilka miesięcy później prezydent Tczewa przekazał mieszkańcom złą wiadomość – pierwotny plan okazuje się niemożliwy do realizacji ze względu na zbyt wysokie koszty.

Więcej na ten temat można zobaczyć w materiale Telewizji Tetka z 2019 roku: 

 

Redakcja / Tv Tetka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe