Porozmawiajmy o... seksie [ROZMOWA]

  • 16.09.2020, 12:03 (aktualizacja 16.09.2020, 16:14)
  • Redakcja
Porozmawiajmy o... seksie [ROZMOWA] fot. Canva

Podziel się:

Oceń:

W "Psychologicznej Audycji Nienazwanej" z Katarzyną Makarską, absolwentką psychologii i seksuologi klinicznej rozmawialiśmy o tym, dlaczego seks wzbudza tak wiele emocji i czy edukacja seksualna jest nam potrzebna.

Seksualność człowieka o bardzo ważny aspekt życia związany nie tylko z czysto biologicznymi funkcjami organizmu, ale również z relacjami z innymi czy poczuciem bliskości. Wizyta w gabinecie seksuologa to czas na nieskrępowaną rozmowę o potrzebach czy oczekiwaniach bo to miejsce gdzie nie ma tematów tabu. 

 

Seksuologia zajmuje się szerokim pojęciem, jakim jest seksualność człowieka tematy dotyczące seksualności kojarzą się tylko z seksem ale seksualność to też nasza orientacja płciowa [...] akceptacja granic cielesności drugiego człowieka, naszego zdrowia, dojrzewania zmian hormonalnych. Seksualność  to również  wymiar psychiczny i emocjonalny [...]  Gdy mówimy o seksualności to mówimy o tych wszystkich wymiarach.

- Katarzyna Makarska, psycholog i seksuolog

 

W społecznym wymiarze nadal temat seksualności jest tematem, którego unikamy. W wychowaniu i edukacji seksualność prawie się nie pojawia. Nie podejmuje się w domach i szkołach rozmów o seksie i rozwoju seksualnym w sposób inny niż czysto biologiczny. Często nie dysponujemy odpowiednim słownictwem i nie mamy wystarczającej wiedzy. Właśnie wtedy seks i seksualność budzi lęk i naturalny opór. 

 

Temat seksualności jest tematem tabu [...] O seksie się nie mówi, o seksualności nie mówi się otwarcie [...] bo to jest związane ze wstydem.

 

Seksuologia pozwala znaleźć odpowiedzi na pytania o rozwój seksualny człowieka, ale dotyczy też związków i bliskości między ludźmi.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Seksualność jednak budzi kontrowersje. O seksie otwarcie nie rozmawiamy, a jednak jest on jednym z ważniejszych aspektów naszego społecznego funkcjonowania. Przenosi się na relacje i związki.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Temat seksualności niesie ze sobą wiele niewiadomych w innych szukamy normy dla naszego życia. A ponieważ edukacja seksualna jest słaba w naszym kraju to pojawia się w nas wiele obaw czy to, co czujemy jest normą.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Edukacja seksualna wzbudza dużo emocji. Ale jest nam potrzebna od urodzenia bo wtedy też zaczyna się nasz rozwój psychiczny i biologiczny.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Rozmowy o seksie to nie tylko przełamanie bariery wstydu ale również rozważne używanie języka

loadingŁaduję odtwarzacz...

Gabinet seksuologa to przestrzeń otwarta. Miejsce w którym nie ma tematów tabu. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Rozmów o seksie i seksualności trzeba się uczyć. Ważne żeby były to rozmowy prowadzone w poczuciu bezpieczeństwa i zaufania. Wizyta w gabinecie seksuologa daje właśnie taką przestrzeń.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe