Już niebawem prawo jazdy zostawimy w domu

  • 16.09.2020, 13:56 (aktualizacja 16.09.2020, 16:29)
  • Redakcja
Już niebawem prawo jazdy zostawimy w domu fot. Peter Fazekas / Pexels

Podziel się:

Oceń:

Zmianie ulegają przepisy ruchu drogowego. W myśl przyjętych ułatwień dla kierowców już od grudnia nie będzie obowiązku posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia pojazdem np. w przypadku kontroli drogowej.

Dotychczas kierowca musi posiadać przy sobie fizycznie prawo jazdy w trakcie korzystania z samochodu. Za kilka miesięcy jazda z dokumentem nie będzie obowiązkowa, a policja będzie mogła potwierdzić dane kierowcy na podstawie Rejestru Dowodów Osobistych, skąd udostępniane będą dane.

 

Rejestr Dowodów Osobistych jest rejestrem centralnym, prowadzonym w systemie teleinformatycznym służącym do prowadzenia spraw związanych z wydawaniem i unieważnianiem dowodów osobistych. 

- www.gov.pl

 

O szczegółach mówi Marcin Stolarski, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Tczewie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Nowe przepisy mają ułatwić życie kierowcom. To nie koniec dobrych wiadomości. Również na początku 2021 roku i w kolejnych latach wejdą kolejne zmiany:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Ułatwić życie kierowcom powinna również możliwość zakupu w salonie samochodowym już zarejestrowanego auta. Zlecenie rejestracji będzie można załatwić zdalnie, a dopełnianiem formalności zajmie się sprzedawca. Kolejną zmianą będzie możliwość zachowania numeru rejestracyjnego auta na wniosek jego właściciela.

W projekcie znalazły się też zapisy mówiące, że zwrot zatrzymanego czasowo dowodu rejestracyjnego będzie przeprowadzał diagnosta od razu po pomyślnym zakończeniu badania. Obecne przepisy są niewygodne dla kierowców, bo wymagają dodatkowej wizyty w wydziale komunikacji lub na komisariacie.

- www.moto.pl

 

Obecnie za jazdę bez dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia pojazdu grozi mandat w wysokości 50 zł.

 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe