Polska firma wyprodukowała pierwszą partię leku na COVID-19

  • 23.09.2020, 12:05 (aktualizacja 23.09.2020, 14:13)
  • Barbara Jackiewicz
Polska firma wyprodukowała pierwszą partię leku na COVID-19 canva.com

Podziel się:

Oceń:

W środę 23 września 2020 roku na specjalnej konferencji prasowej biotechnologiczna firma Biomed z Lublina, zajmująca się produkcją leków i odczynników laboratoryjnych podała, że zakończyła pierwszy etap produkcji leku na COVID-19. Teraz lek trafi do badań klinicznych w czterech ośrodkach w Polsce i jeśli okaże się skuteczny w warunkach klinicznych, będzie mógł być ratunkiem dla chorych na COVID-19 jeszcze w tym roku.

Stworzenie leku było możliwe dzięki pozyskaniu osocza od osób, które zachorowały na COVID-19 i wyzdrowiały.

Znaczący udział w badaniach nad skutecznością preparatu miał m.in. profesor Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego będący także członkiem Zespołu ds. COVID-19 przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk. Lek został sprawdzony pod kątem dezaktywacji wirusa SARS-COV-2. Okazał się skuteczny.

Teraz lek trafi do badań klinicznych w czterech ośrodkach - Lublinie, Bytomiu, Białymstoku i Warszawie. Jeśli okaże się skuteczny w warunkach klinicznych, po określeniu właściwych dawek leku, będzie mógł być ratunkiem dla chorych na COVID-19 jeszcze w tym roku. Pełna produkcja po przejściu procedury legislacyjnej może ruszyć już w styczniu przyszłego roku. Zazwyczaj procedura taka zajmuje od kilku do kilkunastu miesięcy.

Preparat oparty jest na ludzkich immunoglobulinach pozyskanych z osocza dawców. Ograniczeniem w produkcji leku będzie tylko (lub aż) ilość chętnych dawców osocza, którzy mogą oddawać krew do tego celu wyłącznie w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Barbara Jackiewicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe