Kiedy doczekamy się kaskady na Wiśle?

  • 08.10.2020, 09:00
  • Redakcja / Tv Tetka
Kiedy doczekamy się kaskady na Wiśle? fot. Krzysztof Dargiewicz / Tv Tetka

Podziel się:

Oceń:

Minęły dwa lata od zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury, że w okolicy Tczewa powstanie jeden z planowanych ośmiu stopni wodnych na Wiśle. Inwestycja miała ruszyć w tym roku, jednak obecnie Wody Polskie informują, iż budowa rozpocznie się później.

Projekt kaskadyzacji Wisły powstał w latach 60-tych XX wieku i jego pierwszym, i jak dotąd jedynym, elementem jest zapora we Włocławku. Podczas niedawnej wizyty w Tczewie prezes Wód Polskich Przemysław Daca wyjaśnił, na jakim etapie jest inwestycja:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

W tej chwili [...] skupiamy się jako inwestor na budowie stopnia poniżej Włocławka w Siarzewie. [...] Myślę, że w ciągu 2-3 lat zaczniemy już realnie budować stopień wodny i to jest element prac nad kaskadą. Planujemy, żeby tak średnio co 8-10 lat budować kolejny stopień na Wiśle [...]

 

Celem kaskadyzacji jest stworzenie dodatkowego źródła energii elektrycznej oraz umożliwienie śródlądowego transportu wodnego, łączącego centrum kraju z portami morskimi w Gdańsku i Gdyni. Mówi poseł Kazimierz Smoliński:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Dobrze, że mamy naturalną rzekę, ale ona tez wymaga ogromnych nakładów, żebyśmy nie mieli tylko skansenu, który będziemy oglądali, ale również rzeka, która ma swoje zadanie jako droga wodna.

 

Cały zespół kaskad będzie kosztował około 20 mld złotych.


Więcej na ten temat można zobaczyć w materiale Bartosza Listewnika w telewizji Tetka.

 

Redakcja / Tv Tetka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe