Rusz śladami pogromców Enigmy - Międzynarodowa Gra Kryptologiczna theCODEBREAKERS

  • 15.10.2020, 11:44
  • Piotr Bunkowski
Rusz śladami pogromców Enigmy - Międzynarodowa Gra Kryptologiczna theCODEBREAKERS… fot. materiały prasowe

Podziel się:

Oceń:

19 października rozpocznie się pierwszy etap tegorocznej edycji Międzynarodowej Gry Kryptologicznej theCODEBREAKERS.

Jest to gra zespołowa, nawiązująca do historycznego Kursu Szyfrów, jaki odbył się w Poznaniu, w 1929 roku. Uczestnicy w ramach wydarzenia, poznają coraz trudniejsze szyfry, metody utajniania informacji oraz sposoby ich łamania. Zdobytą wiedzę wykorzystują oni w praktyce, mierząc się w rozwiązywaniu kryptologicznych zadań z graczami z całego świata.

O szczegółach gry mówi jej twórca, Szymon Dąbrowski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

fot. materiały prasowe

 

theCODEBREAKERS to jest międzynarodowa gra kryptologiczna, która właściwie już 10 lat jest rozwijana. Co roku w internecie odbywa się kurs szyfrów, bo od Kursu Szyfrów zaczęła się historia łamania Enigmy. Ten kurs się odbył w Poznaniu, w 1929 roku i jak było 80-lecie tego kursu szyfrów to rozpoczęła się pierwsza gra kryptologiczna. Zasada jest prosta. Uczestnicy biorą udział w kursie szyfrów, czyli za pomocą kolejnych odsłon poznają szyfry, ale także i przede wszystkim metody ich łamania i próbują zmierzyć się z kolejnymi zadaniami. Po kilku edycjach kiedy okazało się, że w Polsce to zdaje świetny egzamin, że kolejne zespoły młodych ludzi chcą się mierzyć z szyframi, w ten sposób poznawać historię jak Polscy, również w sumie młodzi ludzie, złamali Enigmę, postanowiliśmy zrobić taką grę na skalę międzynarodową i to się udało. Mamy już kolejną edycję kiedy młodzież, ale nie tylko młodzież, z całego świata próbuje łamać szyfry, uczy się łamać szyfry, a dzięki temu i co jest naszym głównym celem, dowiaduje się o tym że to Polacy jako pierwsi złamali Enigmę, a potem przekazali pałeczkę w tej sztafecie aliantom.

~ Szymon Dąbrowski, twórca Międzynarodowej Gry Kryptologicznej theCODEBREAKERS

 

Gra kryptologiczna w tegorocznej edycji jest dostępna w sześciu językach - angielskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim, niemieckim i polskim. Aby włączyć się do tej inicjatywy należy wejść na stronę internetową theCODEBREAKERS. Nie trzeba jednak od razu rzucać się na głęboką wodę.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Można wziąć udział w takiej grze próbnej samodzielnie, w której można się zapoznać z działaniem gry, rozwiązać pierwsze zagadki kryptologiczne, a następnie należy zarejestrować trzyosobowy zespół, ponieważ gra jest grą zespołową, który będzie mierzył się z trudniejszymi zagadkami. Mamy konkretne daty na złamanie kodów. Na stronie jest informacja. Pierwszy etap, czyli etap podstawowy tzw. BASIC LEVEL, rusza 19 października. Natomiast po tym etapie, który trwa trzy tygodnie, ponieważ kolejne wykłady naszego kursu ukazują się w poniedziałki i piątki, ich jest sześć, kolejny etap to jest ADVENTURE LEVEL. Będzie w listopadzie i 27 listopada, będzie opublikowana ostatnia zagadka naszej gry i wówczas będziemy znali zwycięzców tego trudniejszego etapu.

 

Warto wspomnieć, że inicjatywa ta jest zupełnie darmowa. Jako że projekt z roku na rok coraz bardziej się rozwija, zainteresowani kolejnymi edycjami mogą wesprzeć theCODEBREAKERS w serwisie zrzutka.pl.

Piotr Bunkowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe