81. rocznica Krwawej Pelplińskiej Jesieni

  • 18.10.2020, 09:00
  • Redakcja
81. rocznica Krwawej Pelplińskiej Jesieni fot. materiały prasowe

Podziel się:

Oceń:

20 października w 1939 roku między Rudnem a Pelplinem w miejscowości Wola, Niemcy dokonali zbrodni na trzech kapłanach: ks. Tadeuszu Borowskim - proboszczu z Wielkiego Garca, ks. Alojzym Deji - proboszczu z Nowej Cerkwi i ks. Janie Bogdańskim - nauczycielu i wychowawcy z Collegium Marianum w Pelplinie.

Ponadto jesienią 1939 r. hitlerowcy wymordowali niemal wszystkich członków kapituły Diecezji Chełmińskiej (jej siedziba mieściła się wówczas w Pelplinie) oraz profesorów Pelplińskiego Seminarium Duchownego i nauczycieli Collegium Marianum. Wydarzenie to nazwano „krwawą pelplińską jesienią”. Większość, spośród 24 ofiar zamordowano 20 października 1939 r. na terenie koszar wojskowych w Tczewie.

 

W każdą rocznicę krwawej ofiary złożonej na dawnym polu śmierci, samorządowcy, księża, mieszkańcy, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z okolicznych szkół gromadzą się przy krzyżu, który upamiętnia to straszną zbrodnię. Niech pamięć o tych wydarzeniach nigdy nie gaśnie, aby ta ofiara życia kapłanów w służbie Bogu i ludziom, przyniosła obfite owoce w życiu współczesnych pokoleń. W związku z kolejną rocznicą, jako dłużnicy względem tych poległych kapłanów, którzy słowem i przykładem kształtowali osobowość ludzką, uczyli prawdy, miłości i poświecenia dla braci, pragniemy zaprosić na uroczystości upamiętniające 81. rocznicę Krwawej Pelplińskiej Jesieni.

- www.pelplin.pl

 

We wtorek, 20 października o godzinie 12.00 przy krzyżu w miejscowości Wola k. Pelplina odbędą się uroczystości upamiętniające pomordowanych kapłanów. Ze względu na wejście powiatu tczewskiego do czerwonej strefy decyzja o tym czy, i w jakiej formie odbędą się obchody rocznicy "krwawej pelplińskiej jesieni" zapadną na początku tygodnia.  

Informacje pochodzą ze strony www.pelplin.pl.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe