To już ostatnie chwile na zgłoszenie organizacji pozarządowych do Nagrody Bursztynowego Mieczyka [ROZMOWA]

  • 03.11.2020, 16:56
  • Redakcja
To już ostatnie chwile na zgłoszenie organizacji pozarządowych do Nagrody Bursztynowego Mieczyka [ROZMOWA] fot. materiały prasowe

Podziel się:

Oceń:

Do 4 listopada organizacje pozarządowe z województwa pomorskiego mogą się zgłaszać do nagrody Bursztynowego Mieczyka, której idea i koncepcja realizacji została przygotowana przez Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.

W tym roku wystartuje 26. edycja konkursu o Nagrodę Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego. Wyróżnienia te są przyznawane od 1994 roku, a samo wydarzenie jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w skali kraju i nadal stanowi unikalny przykład uznania dla działań organizacji pozarządowych w formie nagrody na szczeblu regionalnym. O szczegółach konkursu mówi Jerzy Boczoń, Prezes Fundacji RC:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Nagroda Bursztynowego Mieczyka jest pomysłem na nagradzanie i wyróżnianie najlepszych organizacji pozarządowych w województwie pomorskim, które w danym roku - szczególnie, za który jest nagroda, bo to są nagrody za kolejne lata - wykazała się jakąś nadzwyczajną działalnością, w porównaniu do innych oczywiście. Można powiedzieć, że organizacje zawsze robią rzeczy nadzwyczajne, ale Kapituła Nagrody Bursztynowego Mieczyka, która ocenia złożone wnioski, musi znaleźć coś takiego, co będzie odróżniało od innych organizacji, bo nie muszę mówić, że chętnych do nagrody jest zawsze więcej niż możemy tych nagród przyznać.

~ Jerzy Boczoń, Prezes Fundacji RC

 

Kapituła Nagrody Bursztynowego Mieczyka przyzna nagrody i wyróżnienia za działalność w roku minionym, w różnych kategoriach m.in. pomoc społeczna, ochrona środowiska i edukacja ekologiczna czy kultura :  

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Te kategorie są symboliczne, tylko żeby pokazać, co opisywać. Kapituła nie trzyma się sztywno tych kategorii...

 

W czasie pandemii koronawirusa organizacje pozarządowe z całego kraju aktywnie włączyły się w rozmaite akcje pomocowe. Z tego powodu, wyjątkowo w tym roku, powstała specjalna kategoria:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

To jest nadzwyczajna, wyjątkowa w tym roku. Chcemy przede wszystkim nagłośnić tę sprawę, że organizacje pozarządowe bardzo mocno włączyły się w przeciwdziałanie skutkom epidemii. [...] Liczymy na to, że nagroda zostanie sfinansowana przez biznes, żeby to było coś wyjątkowego. 

 

Termin zgłoszeń do konkursu upływa 4 listopada o godzinie 16:00. W jaki sposób można się jeszcze zgłosić?

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Myśmy zrezygnowali z takiej formuły, że to ktoś musi zgłosić organizację. One same składają wnioski.  Pokazują swój dorobek i powołują się na rekomendację. Tyle, że rekomendacje powinny być właśnie na ten moment, a nie jakiś tam z przeszłości, że ktoś rekomenduje daną organizację do tej nagrody. Natomiast może też złożyć kto inny wniosek na organizację, za jej zgodą oczywiście. 

 

W zeszłym roku Nagroda Bursztynowego Mieczyka hucznie obchodziła 25-lecie swojego istnienia. Czy tegoroczne nagrody, pomimo trwającej pandemii, zostaną rozdane podczas podobnej uroczystości?

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Od wielu lat już sama gala odbywa się w Europejskim Centrum Solidarności, bo uznaliśmy, że to jest świetna lokalizacja i bardzo dobra instytucja na tego typu nagrodę. [...] w tym roku limit jest w zależności od tego, jak będzie prawo stanowiło na dany moment, ale są dwa właściwie warianty. Jeden, jeżeli zostanie uznana za, ta impreza, zakwalifikowana jako impreza o charakterze kulturalnym, a zawsze jest koncert i w tym roku też będzie koncert, to o wtedy no mamy szansę na udział około 100 osób i przeprowadzenie ich stacjonarnie w budynku ECS-u, zachowując oczywiście wszystkie rygory bezpieczeństwa. Jeżeli to będzie niemożliwe, to planujemy robić samo wręczenie nagród. Na żywo pokazać samo wręczenie nagród, czyli zaprosić osoby wręczające i osoby, które będą laureatami i wyemitować to w czasie rzeczywistym.

 

Kiedy odbędzie się tegoroczne wręczenie nagród?

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Jest zaplanowane już na 4 grudnia [...]. Trzeba najpierw się połączyć z sekretariatem Bursztynowego Mieczyka, czyli Regionalnym Centrum i zabookować sobie wejściówkę. W tym roku trochę trudniej, bo normalnie było 450 miejsc, a teraz będzie najwyżej 100, jeżeli będziemy mogli w stacjonarny sposób to zrealizować. Jeśli nie, no to podamy, bardzo rozpowszechnimy link do tego wydarzenia. 

 

Szczegóły znajdziecie na stronie internetowej bursztynowymieczyk.pomorskie.pl.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe