Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 00:00
Reklama Przekaż 1,5 % podatku dla Ewy Misztal

"Przed nami arcytrudny czas" - rząd wprowadza kolejne obostrzenia. Następnym krokiem będzie narodowa kwarantanna

W sobotę 7 listopada w Polsce będą wprowadzone nowe obostrzenia. Rząd zadecydował m.in. o ponownym zamknięciu instytucji kultury oraz galerii handlowych (poza np. sklepami spożywczymi czy drogeriami). Rozszerzono także nauczanie zdalne o najmłodsze klasy szkół podstawowych. Restrykcje mają obowiązywać co najmniej do 29 listopada. Jednak jeśli liczba zakażeń nie będzie w nadchodzącym czasie spadać, zostanie zarządzony lockdown.
"Przed nami arcytrudny czas" - rząd wprowadza kolejne obostrzenia. Następnym krokiem będzie narodowa kwarantanna

Autor: fot. Pixabay

W środę, 4 listopada, padł nowy rekord dobowego wzrostu zakażeń koronawirusem w Polsce. Resort zdrowia poinformował o 24 692 kolejnych zachorowaniach na COVID-19. Tego samego dnia podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Adam Niedzielski przedstawili nowe wytyczne rządu w walce z pandemią. Zgodnie z zapowiedzią, wprowadzone w sobotę 7 listopada obostrzenia mają obowiązywać co najmniej do 29 listopada.

  1. Nauka zdalna - od 9 do 29 listopada tryb nauki zdalnej będzie obowiązywał także w klasach 1-3 szkół podstawowych. Do 29 listopada zostaje również przedłużona nauka zdalna w klasach 4-8 oraz szkołach ponadpodstawowych (dla dzieci medyków i służb mundurowych ma być zapewniona możliwość opieki w szkołach).
     
  2. Bon dla nauczycieli - premier zapowiedział, że każdy nauczyciel będzie mógł otrzymać 500 złotych na zrefinansowanie zakupu sprzętu elektronicznego niezbędnego do prowadzenia zajęć online.
     
  3. Zamknięcie placówek kultury - od 7 listopada tymczasowo zamknięte zostaną teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, a także ogniska muzyczne.
     
  4. Ograniczenia w hotelach - hotele będą dostępne tylko dla gości podróżujących w celach służbowych.
     
  5. Ograniczenia w galeriach handlowych oraz sklepach wielkopowierzchniowych - otwarte będą tylko sklepy spożywcze, drogerie, punkty usługowe, apteki oraz sklepy z artykułami remontowo-budowalnymi, prasą czy artykułami dla zwierząt.
     
  6. Limity w sklepach i kościołach - w sklepach do 100 m2 - 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 - 1 os/15 m2 (bez zmian), w kościołach 1 os/15m2.
     
  7. Przedłużenie dotychczasowych środków bezpieczeństwa - chodzi m.in. o utrzymanie limitów w środkach transportu, zamknięcie siłowni czy aquaparków, zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji, a także utrzymanie obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
     

fot. Twitter Kancelaria Premiera

 

W związku z tym, że nowe restrykcje wypłyną na działalność części branż, rząd przygotował działania antykryzysowe dla przedsiębiorców:​​​​​ obejmujące m.in. pożyczki długoterminowe z gwarancją czy przedłużenie zwolnienia ze składek na ZUS. 

Więcej informacji o aktualnych zaleceniach rządu oraz opcjach pomocy dla przedsiębiorców można zleźć na portalu gov.pl

fot. gov.pl

 

To ostatni etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny. Chcemy maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Sytuacja jest poważna i wymaga od nas wszystkich zdecydowanych działań.

 

Podczas środowej konferencji premier Mateusz Morawiecki ponownie zaapelował o pozostawanie w domach oraz w miarę możliwości stosowanie się do zalecenia pracy zdalnej.

 

Najlepsze metody walki z wirusem to odosobnienie, izolacja, kwarantanna oraz unikanie dużych skupisk ludzkich, a także przestrzeganie zasad bezpieczeństw. Do ustabilizowania sytuacji potrzebujemy powrotu społecznej dyscypliny i ograniczenia mobilności obywateli. To właśnie dzięki tym działaniom zwalczyliśmy pierwszą falę koronawirusa w Polsce. Zdrowie i życie obywateli, ochrona polskiej gospodarki i wydolna służba zdrowia to wciąż nasze główne cele. Nowe zasady bezpieczeństwa, które wprowadzamy dają możliwość zapanowania nad dużymi wzrostami zakażeń oraz dają nadzieję na uratowanie zdrowia i życia setek Polaków.

 

Szef rządu odniósł się także do trwającego Strajku Kobiet z apelem, by protesty przenieść z ulic do internetu.

 

Bardzo proszę też wszystkich, którzy dzisiaj nadal chcą protestować, proszę bardzo - protestujmy, ale w sieci, w sieci internetowej. Tam wyrażajmy nasze opinie [...]. Protest w przestrzeni publicznej grozi tym, co naukowcy teraz pokazują, czyli gwałtowną liczbą przyrostu zakażeń 

 

Premier zapowiedział, że jeżeli będzie powyżej 50 przypadków na 100 tys. obywateli, to będzie wprowadzony lockdown, a jeśli od 70-75 na 100 tys., to narodowa kwarantanna. W przypadku niepowodzenia aktualnego planu rządu, może to nastąpić za ok. 10 dni


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama