Od soboty zamknięte wszystkie instytucje kultury. Co z bibliotekami? [ROZMOWA]

  • 06.11.2020, 12:49
  • Redakcja
Od soboty zamknięte wszystkie instytucje kultury. Co z bibliotekami? [ROZMOWA] fot. Canva

Podziel się:

Oceń:

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na środowej konferencji (4.11) o nowej sytuacji w instytucjach kultury, które od 7 listopada będą całkowicie zamknięte dla publiczności. Jak wobec tego wygląda praca w bibliotekach publicznych?

Jak podaje Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, obecne obostrzenia nie wykluczają prowadzenia - przy uwzględnieniu zasad reżimu sanitarnego, dystansu społecznego oraz zasłaniania nosa i ust - działalności związanej z prowadzeniem prób i przygotowaniem do organizacji wydarzeń artystycznych, pracy zdalnej i udostępniania zbiorów bądź spektakli online. Mogą być również organizowane wydarzenia online bez udziału publiczności.  

O tym, jak wyglądać będzie praca Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie zapytaliśmy Krzysztofa Kordę, dyrektora tej instytucji: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Pomimo zamknięcia biblioteki, czytelnicy będą mogli skorzystać ze zbiorów książek on-line. W tym celu, należy zadzwonić do biblioteki, lub wysłać e-mail, na który później czytelnik otrzymuje kod, który wykorzysta przy internetowym wypożyczaniu książki. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Gminna Biblioteka Publiczna w Morzeszczynie ze względu na aktualne obostrzenia musiała zrezygnować z prowadzenia działalności edukacyjno-kulturowej w instytucji. Swoje działania przeniosła do sieci:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Oprócz działalności on-line w morzeszczyńskiej bibliotece szyte są maseczki, które później, bibliotekarze rozdają czytelnikom:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Powiatowa i Miejska Biblioteka w Pruszczu Gdańskim także pozostaje zamknięta dla czytelników, od najbliższej soboty (7.11), do 29 listopada. O tym, jakie działania prowadzić będzie ta instytucja, pomimo zamknięcia, opowiada Anna Krawycińska

loadingŁaduję odtwarzacz...

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie zaprasza z kolei na spotkania autorskie, które ze względu na epidemię przeniosły się do Internetu. Ponadto, on-line można zwiedzić Skarbnicę tczewską czyli skarby bibliotek online:

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie posiada w swoich zbiorach unikatowe przedmioty, historyczne perełki, archiwalne materiały, wzbogacające i systematyzujące wiedzę na temat burzliwych dziejów Grodu Sambora. Rękopisy, medale, XIX-wieczne mapy, odbitki prasowe wykonane techniką drzeworytniczą, karty pocztowe z przełomu wieków, plany miasta, kroniki, miedzioryty… Wszystkie one potrafią „mówić”, snuć zapierające dech w piersiach opowieści, zdradzać miejskie tajemnice, prezentować świat miniony, odległy, a jednocześnie tak bliski, bo przeniesiony na papier: opisany, naszkicowany, sfotografowany.

- MBP Tczew

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Więcej informacji o skarbnicy można znaleźć tutaj.


Od soboty z zawieszoną dla publiczności działalnością mierzy się także Fabryka Sztuk. Podobnie będzie w Centrum Kultury i Sztuki, wobec tego, zaplanowany na sobotę występ Zagi, który miał się odbyć w ramach siódmej edycji koncertowego cyklu "Okno na Kulturę", zostaje odwołany. O nowym terminie, po złagodzeniu restrykcji i ponownym otwarciu instytucji kultury, będziemy informować na naszej antenie oraz na Facebooku.

 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe