Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 15:38
Reklama Przekaż 1,5 % podatku dla Ewy Misztal

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rusza z nową kampanią "Pandemia przemocy"

Pozostawanie w domu, które ma uchronić społeczeństwo przed zachorowaniami na koronawirusa może być ogromnym zagrożeniem dla dzieci.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rusza z nową kampanią "Pandemia przemocy"

Autor: fot. FDDS

Specjaliści z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę przypominają, że zachowania przemocowe wobec dzieci mogą nasilać się w okresie pandemii. Dlatego ruszyła nowa kampania edukacyjno-informacyjna pod nazwą "Pandemia przemocy".

 

Epidemia COVID-19 towarzyszy nam już osiem miesięcy. Z niepokojem obserwujemy, jak każdego dnia wzrasta liczba zachorowań. Jednak konsekwencją epidemii są nie tylko zakażeni, ale też wzmożona przemoc i wykorzystywanie seksualne dzieci. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię „Pandemia przemocy”, której celem jest zapobieganie przemocy wobec dzieci i zachęcenie do reagowania w sytuacji ich krzywdzenia.

- FDDS, materiały promocyjne

 

Fundacja na bieżąco monitoruje sytuację dzieci w trakcie pandemii. Zgodnie z ostatnimi danymi w Polsce aż 27% dzieci i młodzieży doświadczyło jakiejś formy krzywdzenia. Mowa tu m.in. o przemocy ze strony osoby bliskiej czy wykorzystaniu seksualnym. Fundacja apeluje też, że 1 na 11 dzieci nie ma osoby bliskiej, do której mogłoby się zwrócić po pomoc. 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

fot. materiały prasowe

 

Dzieci w wieku szkolnym wracają w tryb edukacji zdalnej dlatego FDDS rozpoczyna kampanię społeczną „Pandemia przemocy”, Specjaliści współpracujący z Fundacją zwracają uwagę, że w trakcie pandemii zwiększa się izolacja społeczna dzieci i teraz bardziej niż kiedyś potrzebują pomocy i uwagi.

 

Koncepcja kampanii nawiązuje do okresu pandemii, a towarzysząca jej seria plakatów przywołuje zasady, które w ostatnich miesiącach obowiązują w ramach bezpieczeństwa przed wirusem. Covidowym zasadom nadano jednak nowe znaczenie – w kampanii odnoszą się bezpośrednio do przemocy wobec dzieci i zwracają uwagę na szczególną potrzebę zadbania o najmłodszych.

 

Specjaliści podejmujący kwestię przeciwdziałania przemocy zwracają uwagę na konieczność reagowania na wszystkie niepokojące sygnały. Zauważenie problemu to podstawa w procesie pomocowym. Zawsze można podzielić się swoimi obawami o dziecko z nauczycielami w szkole, zgłosić do pomocy społecznej czy wysłać informację do sądu rodzinnego. 

 

Pomoc dziecku krzywdzonemu i wykorzystywanemu seksualnie to trudny i długotrwały proces. Nastawiony jest zawsze na odbudowanie w dziecku poczucia bezpieczeństwa, przywróceniu zaufania do świata dorosłych i zwiększenia poczucia własnej wartości. W procesie tym ważne jest też danie dziecku przestrzeni na wyrażanie uczuć i odreagowanie emocji związanych z krzywdzącymi doświadczeniami. Tego typu spotkania terapeutyczne dla dzieci krzywdzonych są prowadzone w Centrach Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – specjalistycznych placówkach, gdzie pod jednym dachem dzieci otrzymują bezpłatną pomoc: psychologiczną, prawną oraz medyczną.

 

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wspiera dzieci i rodziny poprzez Centra Pomocy Dzieciom. Najbliższe działają w Starogardzie Gdańskim oraz Gdańsku. Więcej informacji o kampanii można znaleźć TUTAJ


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama