Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 12:33
Reklama Przekaż 1,5 % podatku dla Ewy Misztal
Reklama

Od 9 listopada nauczanie zdalne także w klasach 1-3. Rodzicom ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

W ramach kolejnych obostrzeń wprowadzonych przez rząd w walce z pandemią koronawirusa, od 9 do 29 listopada tryb zdalnego nauczania wprowadzono także w klasach 1-3 szkół podstawowych. W związku z tym rodzicom dzieci do 8 roku życia oraz niepełnosprawnych ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Od 9 listopada nauczanie zdalne także w klasach 1-3. Rodzicom ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Autor: fot. Pixabay

Dodatkowy zasiłek przysługuje rodzicom dzieci do lat 8 w przypadku, gdy z powodu koronawirusa zamknięto żłobek, przedszkole, klub dziecięcy lub inną placówkę, do której uczęszcza dziecko. O świadczenie można się także ubiegać, gdy te placówki zostały otwarte, ale z powodu ograniczonego funkcjonowania w czasie pandemii nie mogą zapewnić opieki nad dzieckiem. Trzecia opcja to brak możliwości sprawowania opieki z powodu COVID-19 przez nianię lub dziennego opiekuna. O szczegółach mówi rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku Krzysztof Cieszyński:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Jest to zasiłek dodatkowy, a więc taki zasiłek, który powoduje, że nie czerpiemy z limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego, który przysługuje nam normalnie na opiekę nad zdrowym dzieckiem do lat 8 na zasadach ogólnych.

 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także na starsze dzieci, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności:

 

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi przysługuje również w przypadku, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki, np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych.

- ZUS.pl

 

Rodzic ma prawo do zasiłku bez okresu wyczekiwania, jeśli tylko jest objęty ubezpieczeniem chorobowym. Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy czy zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem.

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Świadczenie nie będzie przyznane, jeśli drugi z rodziców może sprawować opiekę nad dzieckiem. Dodatkowego zasiłku nie otrzymają tez ci rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki, podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu.


Więcej informacji można znaleźć na stronie zus.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama