11 listopada zostańmy w domach. Święto Niepodległości uczcijmy wywieszeniem flagi i wspólnym odśpiewaniem hymnu

  • 11.11.2020, 07:00
  • Redakcja
11 listopada zostańmy w domach. Święto Niepodległości uczcijmy wywieszeniem… fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

W tym roku, ze względu na wciąż dużą liczbę zakażeń koronawirusem oraz obowiązujące w związku z tym obostrzenia, Święto Niepodległości będzie wyglądało zdecydowanie inaczej. 11 listopada w wielu miastach, także w Tczewie, nie odbędą się oficjalne uroczystości.

Hymn w samo południe

Biuro Programu „Niepodległa”, tak jak w poprzednich latach, 11 listopada zaprasza wszystkich do wspólnego zaśpiewania hymnu. O godz. 12:00 Mazurek Dąbrowskiego zabrzmi na antenach polskich stacji radiowych, w tym Radia Tczew, i telewizyjnych, dzięki czemu możliwe będzie przyłączenie się do akcji i zaśpiewanie hymnu w domu, na balkonie czy w samochodzie. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie niepodlegla.gov.pl

Tczew

Ze względu na pandemię, Tczew nie organizuje 11 listopada uroczystości miejskich. Jedynie o godz. 10.00 w Farze odbędzie się msza św. za Ojczyznę. Prezydent Tczewa zachęca do wywieszenia tego dnia flag narodowych. Z kolei Centrum Kultury i Sztuki zaprasza do udziału w konkursie kulinarnym pt. „Wolność jest słodka”, o którym więcej przeczytacie TUTAJ.

Malbork

Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem wpłynęła na decyzję o odwołaniu dorocznej mszy za Ojczyznę w parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. z udziałem m.in. kompanii honorowej z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku 11 listopada jedynie władze miasta złożą kwiaty przy Pomniku Armii Krajowej.

Pelplin

Władze samorządowe postanowiły, aby 11 listopada symbolicznie zakończyć obchody Jubileuszu 100-lecia powrotu Pelplina do odrodzonej Polski. Przy pomniku na Placu Wolności zostanie zakopana kapsuła czasu (więcej na ten temat piszemy TUTAJ). Odbędzie się to podczas uroczystych obchodów 102. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę:

12.00 Osiedle na ul. Dworcowej - „Niepodległa do hymnu” odśpiewanie hymnu Polski 

15.30 Cmentarz Parafialny - złożenie kwiatów przez władze Gminy Pelplin na pomniku pierwszego Wojewody Pomorskiego Stefana Łaszewskiego

16.00 Bazylika Katedralna - Msza św. w intencji Ojczyzny

17.00 Plac Wolności - uroczystości patriotyczne i wmurowanie pelplińskiej kapsuły czasu.

Organizatorzy przypominają o przestrzeganiu reżimu sanitarnego oraz zachowaniu odpowiedniego dystansu między uczestnikami.

Gniew

O godzinie 18.00 w kościele św. Mikołaja odbędzie się Msza Święta. Po niej nastąpi wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych ze specjalnym udziałem Chóru Harmonia Sphaerarum oraz Chóru Żeńskiego UTW Pasja pod batutą Izabelli Chyły. Relację online będzie można obejrzeć na profilu Gniewska TV.

Pruszcz Gdański

O 11:00 w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. odbędzie się msza za Ojczyznę, po której samorządowcy, służby mundurowe i organizacje pozarządowe złożą kwiaty pod pomnikiem na Placu Jana Pawła II. Obchody będą się odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym, a składnie kwiatów w odstępach czasu, by uczestnicy nie gromadzili się na placu.

Trójmiasto 

Uroczystości na Górze Gradowej o godz. 10:00 będzie można obejrzeć na stronie Gdansk.pl.

O 13:00, czyli po mszy w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmią pieśni patriotyczne, które także będzie można usłyszeć później - o 16:00 w kościele św. Brygidy podczas koncertu "W hołdzie niepodległej" z udziałem m.in. Haliny Mlynkovej.

Z kolei organizator gdańskiej Parady Niepodległości, Stowarzyszenie Społeczny Urząd Miejski, zaprasza do oglądania wystawy zdjęć z poprzednich parad na placu przy ul. Podwale Staromiejskie oraz przy pomniku Jana III Sobieskiego. Stowarzyszenie przygotowało tez specjalną transmisję radiową. Szczegółowe informacje można znaleźć na paradaniepodleglosci.pl.

Na wirtualny spacer niepodległościowy można się wybrać dzięki specjalnej mapie przygotowanej przez IPN Gdańsk - 11.11.1918 - miejsca pamięci, a także podczas wydarzenia "Stare nowego początki" organizowanego przez Muzeum Miasta Gdyni. Początek o godzinie 18:00

Dla tych, którzy wolą spędzić czas na świeżym powietrzu dobrą propozycją będzie spacer interaktywny organizowany przez Paradę Gdynia. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ. Dodajmy, że o 16:00 m.in. budynek Urzędu Miasta czy Muzeum Emigracji zostaną oświetlone barwami narodowymi.

Wirtualnie w tym roku odbędzie się również sopocki Bieg Niepodległej na dystansie 4 kilometrów. Szczegóły rejestracji dostępne są TUTAJ.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe