Pełny lockdown coraz mniej prawdopodobny. WHO radzi skupiać się na podstawowych środkach bezpieczeństwa i leczenia

  • 23.11.2020, 10:42
  • Redakcja / newseria.pl
Pełny lockdown coraz mniej prawdopodobny. WHO radzi skupiać się na podstawowych środkach bezpieczeństwa i leczenia fot. newseria.pl dr Paloma Cuchi, przedstawicielka WHO w Polsce

Podziel się:

Oceń:

COVID-19 ma duży wpływ nie tylko na zdrowie, ale również na życie społeczne i gospodarkę. Pełny lockdown powinien być ostatecznością i jest to tylko jedno z wielu narzędzi w walce z koronawirusem. Może jednak okazać się to konieczne na wybranych, lokalnych obszarach, żeby nie dopuścić do przeciążenia systemu ochrony zdrowia.

Pandemia nie pozostaje bez wypływu na życie społeczne i gospodarkę. Jak mówią przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia, w Polsce w poszukiwaniu strategii zwalczania epidemii powinno się brać pod uwagę wszystkie te aspekty, ponieważ dobrostan społeczeństwa również jest bardzo istotny. Pełny lockdown powinien być ostatecznością i jest to tylko jedno z wielu narzędzi w walce z koronawirusem. Stan wiedzy na temat SARS-CoV-2 jest dużo lepszy niż wiosną, dzięki czemu nie ma potrzeby wprowadzania pełnego zamrożenia gospodarki i życia społecznego. Może jednak okazać się to konieczne na wybranych, lokalnych obszarach, żeby nie dopuścić do przeciążenia systemu ochrony zdrowia.

W rozmowie z serwisem newseria Paloma Cuchi, przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, mówiła o tym, że zamknięcie gospodarki nie jest pierwszym wyborem jeżeli chodzi o ograniczanie epidemii:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Lockdown to jedno z narzędzi reagowania na epidemię. Z pewnością nie jest to narzędzie pierwszego wyboru – mamy do dyspozycji środki zapobiegawcze: noszenie masek, mycie rąk. Bardzo istotne są również identyfikacja kontaktów osób chorych, identyfikacja osób z potwierdzonym zakażeniem, kwarantanna, izolacja, ale także badania nad szczepionkami, nowe metody leczenia, w szczególności szkolenie pracowników służby zdrowia pod kątem zapewniania pacjentom lepszej opieki. Lockdown jest jednym ze środków, które trzeba zastosować w określonych sytuacjach. Na przykład jeżeli szpitale są przeciążone w związku z przypadkami COVID, może wystąpić potrzeba wprowadzenia lockdownu. Nie jest to metoda pierwszego wyboru, ale jej zastosowanie może okazać się konieczne. 

 

Czy musimy ponownie zamknąć gospodarkę, aby zatrzymać wirusa?

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

COVID-19 ma duży wpływ nie tylko na zdrowie, ale również na życie społeczne i gospodarkę. Szukając odpowiedniej strategii walki, powinniśmy brać pod uwagę wszystkie te aspekty, ponieważ dobrostan społeczeństwa jest bardzo ważną kwestią. Na szczęście przy obecnym stanie wiedzy na temat pandemii, dzięki nowym narzędziom i lepszej jakości opieki i leczenia możemy uniknąć stosowania ostrych środków, które były wprowadzane wcześniej. Możliwe, że będzie potrzeba ich wprowadzenia lokalnie lub w określonych sytuacjach, jednak nie przewidujemy, aby sytuacja miała stać się na tyle przytłaczająca, aby kraje musiały powrócić do stanu z poprzedniej fazy pandemii.

 

Jakie są najnowsze wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa?

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Wytyczne WHO od początku nie zmieniły się zasadniczo. Bardzo ważne jest wykrywanie przypadków zachorowań, a także ukierunkowane testowanie zgodnie ze strategią, rozpoznawanie przypadków, wprowadzanie kwarantanny, stosowanie środków społecznych i przekazywanie informacji opinii publicznej – wszystko to nadal obowiązuje. Nie ma potrzeby zmiany wytycznych, ale należy je wdrażać skuteczniej i bardziej kompleksowo, przy wsparciu wszystkich grup społeczeństwa. Jest to bardzo ważne. Mamy strategie, dysponujemy nowymi informacjami na temat zachowania wirusa, odporności, nowych testów i szczepionek, a teraz bardzo ważny jest udział wszystkich grup. Koordynacja działań jest na bardzo dobrym poziomie, więc teraz musimy skupić się na wdrażaniu.

 

O planach polskiego rządu związanych z działaniami w walce z epidemią przeczytacie TUTAJ.

Redakcja / newseria.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe