30 listopada rusza akcja „Bezpieczny pieszy”

  • 30.11.2020, 07:03
  • Redakcja
30 listopada rusza akcja „Bezpieczny pieszy” fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

W poniedziałek, 30 listopada mundurowi zwrócą szczególną uwagę na wykroczenia pieszych oraz wobec pieszych.

Jesień oraz zima są w Polsce okresami wyjątkowo niesprzyjającymi bezpieczeństwu. Krótki dzień, niskie temperatury oraz opady deszczu i śniegu są codziennością polskich kierowców. Osoba prowadząca pojazd zazwyczaj jest chroniona karoserią oraz licznymi systemami poprawiającymi bezpieczeństwo. W konfrontacji z samochodem, niechroniony uczestnik ruchu drogowego ma niewielkie szanse na odpowiednią reakcję. W związku z tym, w poniedziałek, 30 listopada na polskich drogach pojawi się więcej funkcjonariuszy policji. O akcji "Bezpieczny pieszy" mówi aspirant sztabowy Dawid Krajewski z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Przypominamy, że przechodząc przez jezdnię, należy skupić się na bezpiecznym dostaniu się na drugą stronę drogi, przeznaczonej dla ruchu pojazdów.  Nieustanne rozglądanie się, niekorzystanie z urządzeń elektronicznych, używanie elementów odblaskowych, respektowanie przepisów ruchu drogowego oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania, są gwarantem bezpieczeństwa.

~ Dawid Krajewski, KPP Tczew

 

W lipcu 2019 roku na polskich drogach zginęło 36 pieszych, z kolei w grudniu127. Do tragicznych zdarzeń dochodzi najczęściej w godzinach popołudniowych. 27,8% wypadków ma miejsce między 16:00 a 19:00. W tych godzinach zginęło 249 osób, co stanowi 31,4% wszystkich ofiar. Ponad połowa z nich to osoby powyżej 60 roku życia. Co istotne, aż 60,1% tragicznych zdarzeń było skutkiem nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Teoretycznie właśnie w oznakowanym miejscu, w którym przecinają się drogi pieszych i kierujących, niechroniony uczestnik powinien czuć się bezpiecznie - jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Według statystyk, w ubiegłym roku aż 3466 razy policjanci byli wzywani do obsługi zdarzenia drogowego w obrębie przejścia. 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe