Czy rok 2021 będzie trudny dla Tczewa i jego mieszkańców? Trwają prace nad budżetem miasta

  • 01.12.2020, 11:02
  • Redakcja / Tv TeTka
Czy rok 2021 będzie trudny dla Tczewa i jego mieszkańców? Trwają prace… fot. archiwum RT

Podziel się:

Oceń:

Trwają prace władz samorządowych nad lokalnymi budżetami na 2021 rok. Już wiadomo, że pandemia i jej konsekwencje spowodują mniejsze wpływy do miejskich kas. Mimo to Urząd Miejski w Tczewie planuje sporo inwestycje. Ich szczegóły będą znane w styczniu, ale zarys zostanie przedstawiony mieszkańcom w trakcie debaty online już 3 grudnia.

Pandemia i obostrzenia z jakimi zmaga się gospodarka z pewnością będą miały ogromny wpływ na budżety lokalnych samorządów w 2021 roku. Miasto Tczew planuje wydatki na poziomie ponad 300 milionów złotych. Co ciekawe przewidziane są też inwestycje za około 34 miliony złotych.

Mówi prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Po stronie wydatków zaplanowaliśmy kwotę 313 milionów złotych. I to jest chyba najważniejsza informacja. Jeżeli chodzi o inwestycje, bo to zwykle interesuje mieszkańców, zaplanowaliśmy je na poziomie 34 milionów złotych. Co biorąc pod uwagę sytuację wokół wirusa wydaje mi się wynikiem bardzo dobrym i mam nadzieję, że ten budżet uzyska aprobatę radnych.

[...] To pozwoli jeszcze w grudniu na podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia tego budżetu na rok przyszły, a to z kolei pozwoli nam rozpocząć postępowania przetargowe na realizację inwestycji.

- prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki

 

Dochody samorządów w wyniku pandemii są znacznie mniejsze. W styczniu będą znane dokładne kwoty i straty poniesione przez miasto:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Część zakładów po prostu nie pracuje, nie płaci podatku. Były przecież akcje związane z ulgami i pomocą dla tych firm. Część pracowników również nie pracuje co powoduje, że zmniejszone są dochody z tytułu podatku PIT.

 

Pandemia koronawirusa wpłynęła na funkcjonowanie placówek podległych Urzędowi Miejskiemu, takich jak Centrum Kultury i Sztuki czy Fabryka Sztuk. Ucierpiał też budżet tczewskiego basenu, a to ma wpływ na miejskie finanse:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jest to strata finansowa o jedną trzecią wpływów. Niestety, nie wiadomo jeszcze czy w tym sezonie zimowym uda się uruchomić lodowisko. 


Prezydent przypomniał, że debata budżetowa odbędzie się 3 grudnia o godzinie 17:00 w formie online. Mieszkańcy będą mogli zdawać pytania i zgłaszać uwagi:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Szczegóły debaty pojawią się na miejskim portalu wrotatczewa.pl. Więcej o sytuacji budżetowej miasta można zobaczyć w "Pytaniach do prezydenta" w telewizji Tetka.

 

Redakcja / Tv TeTka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe