Kierowco! Są zmiany w przepisach [DATY]

 • 04.12.2020, 08:52
 • Redakcja / Ministerstwo Infrastruktury
Kierowco! Są zmiany w przepisach [DATY] fot. Ministerstwo Infrastruktury

Podziel się:

Oceń:

Już dzisiaj wchodzi w życie część przepisów tzw. pakietu deregulacyjnego, mającego na celu uproszczenie licznych procedur i ograniczenie liczby krążących w obiegu dokumentów. Kierowcom ułatwi to zarejestrowanie auta, właściciele starszych samochodów zaoszczędzą na wymianie dowodu, a diagności z kolei będą zwracali większą uwagę na tablice rejestracyjne.

Ministerstwo Infrastruktury podało we wrześniu najważniejsze punkty pakietu deregulacyjnego:

 • Prawo jazdy on-line,
 • Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki,
 • Będzie można zachować istniejące numery rejestracyjne, nie będzie trzeba zmieniać tablicy rejestracyjnej po zakupie samochodu używanego, który już jest zarejestrowany w Polsce, niezależnie od powiatu,
 • Koniec wydawania kart pojazdu i nalepek kontrolnych,
 • Pojazd zarejestruje starosta w miejscu czasowego zamieszkania,
 • Będzie można zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne,
 • Dealer zarejestruje nowy pojazd,
 • Będzie można czasowo wycofać z ruchu samochód osobowy.

fot. Ministerstwo Infrastruktury

Sprawdźmy, od kiedy obowiązują nas nowe przepisy

 • Od 4 grudnia br. nie będzie już obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego po wyczerpaniu miejsc na pieczątki potwierdzające przeprowadzenie obowiązkowego badania technicznego,
 • Od 5 grudnia br. można zostawić w domu fizyczny dokument prawa jazdy, 
 • Koniec wydawania naklejek kontrolnych oraz karty pojazdu - planowana data wejścia w życie tych przepisów to 4 września 2022 r. To 24 miesiące od ogłoszenia pakietu deregulacyjnego,
 • Kiedy będzie można zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne bez względu na poprzednie miejsce zarejestrowania? O terminie wejścia w życie tego rozwiązania poinformuje minister właściwy ds. cyfryzacji w komunikacie.

fot. Ministerstwo Infrastruktury

Kierujący pojazdami posiadający polskie prawo jazdy będą zwolnieni od 5 grudnia 2020 r. z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy będą podczas kontroli drogowej sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. Zmiana ta stanowi kolejne ułatwienie dla obywateli. Już teraz, dzięki działaniom obecnego rządu, kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC. Informację o zwolnieniu z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy od 5 grudnia 2020 r.  Minister Cyfryzacji ogłosił w komunikacie opublikowanym m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej.

- Ministerstwo Infrastruktury

Od 4 grudnia w art. 60 Prawa o ruchu drogowym, rozpoczynającym się do słów "Zabrania się", pojawią się dwa nowe podpunkty:

3a) umieszczania na pojeździe tablic (tablicy) rejestracyjnych w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone; 3b) umieszczania na pojeździe jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej [..].

Dla kierowców oznacza to, że każdy samochód dostosowany do posiadania dużych tablic rejestracyjnych, ale z zamontowanymi zmniejszonymi, nie przejdzie pozytywnie badania technicznego. Przepis ten wchodzi w życie już 4 grudnia 2020 r. O szczegółach dotyczących nowych przepisów przeczytać można na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury. 

Przypominamy, że Rada Ministrów 24 listopada 2020 r. przyjęła opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, projekt nowelizacji ustawy "Prawo o ruchu drogowym", o którym pisaliśmy TUTAJ

 

 

Redakcja / Ministerstwo Infrastruktury

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe