Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 06:50
Reklama Przekaż 1,5 % podatku dla Ewy Misztal

Komenda Główna Policji opublikowała spot na temat hejtu wśród dzieci i młodzieży

Komenda Główna Policji w ramach programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020 nagrała spot na temat hejtu. Dotyczy on głównie dzieci i młodzieży. Spot skierowany jest do rodziców.
Komenda Główna Policji opublikowała spot na temat hejtu wśród dzieci i młodzieży

Autor: fot. materiały prasowe

Hejt w sieci jest bardzo trudnym tematem. Dotyka on coraz większą ilość młodzieży w wieku szkolnym. Jest także zjawiskiem, którego można stać się nie tylko ofiarą, ale i sprawcą. W ramach realizacji "Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań - Razem bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020, Komenda Główna Policji na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, nagrała animowany spot profilaktyczny o tematyce związanej z zapobieganiem hejtowi wśród dzieci i młodzieży, skierowany głównie do rodziców.

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

źródło: mazowiecka.policja.gov.pl

 

O tym, czym jest hejt oraz jak dorośli mogą mu zapobiegać, mówi aspirant sztabowy Dawid Krajewski z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Hejt jest ostatnio bardzo modnym zwrotem. Może być napisany, może przybierać formę grafiki tzw. memów, a także obraźliwego filmu. Mowa nienawiści w sieci prowadzi do przykrych konsekwencji w życiu realnym takich jak zaniżenie poczucia własnej wartości, autoagresji, czy też do myśli samobójczych.

Dorośli mogą pomóc w zapobieganiu hejtowi. Możemy rozmawiać i słuchać dziecka, nie bagatelizować jego problemów w sieci, interesować się tym, co dziecko robi, zdobywać wiedzę o portalach społecznościowych oraz nowych formach komunikowania się.

~ Dawid Krajewski, KPP Tczew

 

Według wielu badań naukowych, mowa nienawiści - nie tylko w sieci - prowadzi do wzrostu uprzedzeń wobec grup, których dotyczy. Członkowie tych grup są mniej akceptowani np. jako współpracownicy czy sąsiedzi. Inną konsekwencją mowy nienawiści jest wzmocnienie tendencji do izolowania lub wykluczania adresatów. Zetknięcie z hejtem prowadzi u jego adresatów do wywołania odczuć zawstydzania, poniżania, złości, silnego stresu a nawet do wzrostu ilości samobójstw w danej grupie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama