Maleńki Olek walczy z SMA. Żeby uratować mu życie potrzebna jest najdroższa terapia świata

  • 17.12.2020, 17:00
  • Aleksandra Hotowy
Maleńki Olek walczy z SMA. Żeby uratować mu życie potrzebna jest najdroższa… fot. TeTka

Podziel się:

Oceń:

Olek Lewandowski ma niespełna dwa lata a już musi walczyć o zdrowie i życie. Chłopiec urodził się z rdzeniowym zanikiem mięśni. Żeby żyć potrzebuje leczenia, którego koszt wynosi blisko 10 milionów złotych.

SMA czyli rdzeniowy zanik mięśni to choroba, która w pierwszej fazie odbiera dzieciom możliwość poruszania się, potem siadania i przełykania, a samym końcu oddychania. Na tę chorobę cierpi niespełna dwuletni Aleksander Lewandowski z Czarnej Wody, niedaleko Starogardu Gdańskiego. Chłopiec na co dzień dzielnie walczy z chorobą, poddaje się zabiegom rehabilitacyjnym, konsultacjom medycznym i czeka aż rodzicom uda się zebrać blisko 10 milionów złotych na terapię genową. A czas ucieka ponieważ lek można podać dziecku do 24 miesiąca życia lub do wagi 13,5 kilograma. Olek w tej chwili waży 11 kilogramów. Na portalu siepomaga.pl trwa zbiórka na leczenie chłopca.

Niestety, choroba u Olka została bardzo późno zdiagnozowana.

 

Otrzymaliśmy informację że dzieje się coś bardzo niepokojącego [...] był wiotki i miał obniżone napięcie. To jest takie wrażenie jakby dziecko przelewało się przez ręce.

- Michał Lewandwoski, tata Olka

 

Prawidłowe leczenie i rehabilitacja zostały wdrożone dopiero w tym roku. Chłopiec obecnie otrzymuje lek refundowany, który podnosi ilość białka, którego niedobór leży u podłoża rdzeniowego zaniku mięśni ale niestety nie powoduje, że organizm sam zaczyna to białko wytwarzać. Natomiast terapia genowa dokonuje zmiany w wadliwym zapisie genetyczny chorej osoby i sprawia, że przyczyna choroby zostaje usunięta. 

fot. www.instagram.com/oleczekpokonasma/

 

W przypadku Olka zostało bardzo mało czasu na podanie leku. Rodzice walczą z całych sił, ale bez wsparcia darczyńców nie będzie możliwe uratowanie chłopca. 

 

Choroba jest bardzo ciężka i postępuje, nie wiemy co może się wydarzyć kolejnego dnia, jaką umiejętność może Olek utracić lub co może się wydarzyć.

Cały czas bardzo się boimy. 

- Michał Lewandowski, tata Olka

 

O walce jaką toczą rodzice chłopca możecie posłuchać poniżej w rozmowie, którą przeprowadziliśmy z Michałem Lewandwoskim, tatą Olka:

loadingŁaduję odtwarzacz...


Jak można przeczytać na stronie Fundacji SMA, szacuje się, że w Polsce rocznie diagnozę, że dziecko choruje na rdzeniowy zanik mięśni słyszy około 40 rodziców. 

Zbiórka na rzecz Olka kończy się 1 stycznia 2021 roku. Każdy z nas może pomóc.

Aleksandra Hotowy

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rodzic
Rodzic 29.12.2020, 17:21
Poprosimy o zamieszczenie w artykule linka do zbiórki co ułatwi kontakt..

Pozostałe