Jak będzie wyglądała kolęda 2020/2021 w diecezji pelplińskiej?

  • 18.12.2020, 08:36
  • Redakcja
Jak będzie wyglądała kolęda 2020/2021 w diecezji pelplińskiej? fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Biskup Ryszard Kasyna podał, że tegoroczna kolęda w diecezji pelplińskiej ma być znakiem towarzyszenia duszpasterzy wiernym „modlitwą i obecnością”. Należy jednak „zachować wszelkie wskazania służb sanitarnych, aby nie narażać na niebezpieczeństwo zdrowia i życia ludzkiego”.

W czasie pandemii i ograniczonych kontaktów społecznych, zmianom ulega też forma tradycyjnych w okresie świątecznym wizyt duszpasterskich w domach wiernych. O tym jak będą one przebiegały w tym roku na terenie diecezji pelplińskiej, mówi rzecznik biskupa pelplińskiego ksiądz prałat Ireneusz Smagliński:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Wizyta duszpasterska ma jeden główny cel - to błogosławieństwo domów i modlitwa za rodzinę. Ze względu na pandemię, biskup pelpliński proponuje, żeby jedną z form było zapraszanie przez proboszcza pewną grupę parafian na mszę świętą. Wówczas pobłogosławiona może zostać woda, którą wierni zabierają ze sobą. Otrzymają oni również modlitwę, którą można odprawić w domu, wraz z poświęceniem pomieszczeń. 


Druga forma zakłada możliwość odwiedzenia parafian, według wyznaczonego planu, uwzględniając sytuację, w której wizyta nie jest możliwa (np. obawa przed epidemią lub kwarantanna). Wówczas duszpasterz ma taką sytuację uszanować i nie realizować spotkania wedle tradycyjnej formuły.

~ Ireneusz Smagliński, rzecznik biskupa pelplińskiego

 

Biskup Kasyna ustalił dwie możliwe formy odprawienia tegorocznej wizyty duszpasterskiej. Pierwsza to „zaproszenie wiernych wyznaczonej części parafii (ulica, blok, wioska itp.) na wspólną mszę świętą w kościele oraz kolęda na zaproszenie parafian”. Alternatywnie biskup pelpliński wskazuje na możliwość "odwiedzania parafian według wyznaczonego planu, uwzględniając zakazy wynikające z choroby lub kwarantanny osób dotkniętych pandemią oraz szanując ewentualne obawy wiernych”.

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Bardzo ważne jest łączenie przepisów epidemicznych i tych wskazań, które płyną ze strony stosownych władz, ale żeby jednocześnie nie było zerwania tego kontaktu duszpasterza z parafianami. Szukamy takich rozwiązań, które są bezpieczne i szanują wolę parafian, ale jednocześnie nie chcemy zrywania wielowiekowej tradycji błogosławieństwa rodzin na nowy rok.

~ Ireneusz Smagliński, rzecznik biskupa pelplińskiego

 

Proponowana msza święta za poszczególne grupy wspólnoty parafialnej, ma być odprawiona „w intencjach wiernych z danej części parafii, z krótką homilią oraz pobłogosławieniem wody święconej”. Wodę świeconą, w zamkniętych buteleczkach mogą przygotować księża lub wierni, którzy mogą przynieść naczynia z wodą do pobłogosławienia, aby następnie pokropić swoje domy.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe