W Tczewie stanęła szopka bożonarodzeniowa

  • 21.12.2020, 10:55
  • Redakcja / Wrota Tczewa
W Tczewie stanęła szopka bożonarodzeniowa fot. Dariusz Wałaszewski

Podziel się:

Oceń:

Do 6 stycznia można oglądać szopkę bożonarodzeniową. Tradycyjnie pojawiła się ona na placu przed Urzędem Miejskim w Tczewie.

Szopka bożonarodzeniowa pojawia się w Tczewie każdego roku. Jej wnętrze zdobią malowidła z  postaciami przedstawionymi na złotym tle. W środku można dostrzec Trzech Króli, pasterzy, aniołów i Kociewiaków - to akcent lokalny, który sprawia, że szopka jest jedyna w swoim rodzaju. Wizerunki przedstawione w ekspozycji inspirowane są ikonami.

Autorami szopki są pracownicy Fabryki Sztuk: Emilia Kalinowska, Natalia Kuśmierczuk i Józef Ziółkowski. W pracach technicznych pomogli pracownicy Zakładu Usług Komunalnych w Tczewie.

Szopki kiedyś stawiano wyłącznie w kościołach. Obecnie są nieodłącznym elementem przestrzeni publicznej w wielu miejscowościach, który przypomina nam o istocie świąt Bożego Narodzenia.


Tradycja szopek kolędniczych wywodzi się od obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek, które z kolei mają swoje źródło w kościelnych misteriach średniowiecznych. Szopki różnią się konstrukcją, doborem postaci, czasem wystawiania w zależności od regionu świata, z którego pochodzą np. szopka neapolitańska (od 8 XII) i szopka krakowska (pierwszy czwartek grudnia).

Szopka bywa wykonywana jako miniatura – jako taka często jest obiektem kolekcjonerskim, a także jako konstrukcja rzeczywistej wielkości. Tak zwana "żywa szopka", to wykonana w naturalnej skali konstrukcja, w której zamiast figur owiec i bydła znajdują się żywe zwierzęta. Zdarza się także, że postacie ludzkie są grane przez żywe osoby. Pierwszą taką scenę zaaranżował św. Franciszek w 1223 roku w Greccio.

Redakcja / Wrota Tczewa

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe