Pierwsze osoby w Polsce zaszczepione przeciwko COVID-19

  • 27.12.2020, 08:44
  • Redakcja
Pierwsze osoby w Polsce zaszczepione przeciwko COVID-19 fot. KPRM

Podziel się:

Oceń:

27 grudnia w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie pierwszym osobom podano szczepionkę przeciwko koronawirusowi Sars-Cov-2.

Pierwszą osobą w Polsce, której podano szczepionkę przeciwko koronawirusowi, była Alicja Jakubowska - Naczelna Pielęgniarek w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Oznacza to, że w Polsce ruszył Narodowy Program Szczepień. W pierwszym etapie szczepieni są pracownicy służby zdrowia.

 

Dla mnie jest to pancerz ochronny.

- A. Jakubowska

 

fot. Ministerstwo Zdrowia

 

Każda osoba, której podano szczepionkę po zastrzyku przez 15 minut przebywa pod obserwacją personelu medycznego. Szpital MSWiA, w którym odbywają się pierwsze szczepienia, otrzymał 75 fiolek z preparatem, z których można wytworzyć 375 porcji szczepionek. Jedna fiolka to możliwość podania szczepionki 5 osobom. W pierwszym dniu szczepień mają one zostać podane 10 tysiącom osób.

Drugą zaszczepioną w Polsce osobą był dyrektor szpitala MSWiA,  prof. Waldemar Wierzha, który po szczepieniu powiedział:

 

Nic nie poczułem, chyba z wrażenia.

- prof. W. Wierzba

 

 

Jeszcze do końca tego roku Polska otrzyma kolejnych 300 tysięcy szczepionek. Natomiast do końca stycznia dostępnych będzie blisko 1,5 miliona szczepionek. Pierwsze szczepienia odbywają się w 72 szpitalach węzłowych w całym kraju. Z każdej kolejnej dostawy połowa szczepionek trafi do zimnego łańcucha i będzie czekać na drugie wyszczepienie. W połowie stycznia powinno rozpocząć się z kolei szczepienie populacyjne. Pacjenci, którzy dzisiaj (27 grudnia) otrzymali pierwszą dawkę preparatu, automatycznie mają wyznaczony drugi termin podania szczepionki na 17 stycznia.

Jak poinformował prezes Agencji Rezerw Materiałowych, Michał Kuczmierowski - transport szczepionek z hurtowni farmaceutycznych do szpitali węzłowych przebiega zgodnie z planem. Przypomnijmy, że Szpitale Tczewskie S.A. zostały wskazane na ministerialnej liście szpitali węzłowych. Oznacza to, że w tczewskim szpitalu będzie szczepiony personel medyczny i niemedyczny. Szpital wykona te szczepienia jeszcze przed rozpoczęciem szczepień populacyjnych.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe