Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 09:18
Reklama Przekaż 1,5 % podatku dla Ewy Misztal
Reklama

Pierwsze osoby w Polsce zaszczepione przeciwko COVID-19

27 grudnia w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie pierwszym osobom podano szczepionkę przeciwko koronawirusowi Sars-Cov-2.
Pierwsze osoby w Polsce zaszczepione przeciwko COVID-19

Autor: fot. KPRM

Pierwszą osobą w Polsce, której podano szczepionkę przeciwko koronawirusowi, była Alicja Jakubowska - Naczelna Pielęgniarek w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Oznacza to, że w Polsce ruszył Narodowy Program Szczepień. W pierwszym etapie szczepieni są pracownicy służby zdrowia.

 

Dla mnie jest to pancerz ochronny.

- A. Jakubowska

 

fot. Ministerstwo Zdrowia

 

Każda osoba, której podano szczepionkę po zastrzyku przez 15 minut przebywa pod obserwacją personelu medycznego. Szpital MSWiA, w którym odbywają się pierwsze szczepienia, otrzymał 75 fiolek z preparatem, z których można wytworzyć 375 porcji szczepionek. Jedna fiolka to możliwość podania szczepionki 5 osobom. W pierwszym dniu szczepień mają one zostać podane 10 tysiącom osób.

Drugą zaszczepioną w Polsce osobą był dyrektor szpitala MSWiA,  prof. Waldemar Wierzha, który po szczepieniu powiedział:

 

Nic nie poczułem, chyba z wrażenia.

- prof. W. Wierzba

 

 

Jeszcze do końca tego roku Polska otrzyma kolejnych 300 tysięcy szczepionek. Natomiast do końca stycznia dostępnych będzie blisko 1,5 miliona szczepionek. Pierwsze szczepienia odbywają się w 72 szpitalach węzłowych w całym kraju. Z każdej kolejnej dostawy połowa szczepionek trafi do zimnego łańcucha i będzie czekać na drugie wyszczepienie. W połowie stycznia powinno rozpocząć się z kolei szczepienie populacyjne. Pacjenci, którzy dzisiaj (27 grudnia) otrzymali pierwszą dawkę preparatu, automatycznie mają wyznaczony drugi termin podania szczepionki na 17 stycznia.

Jak poinformował prezes Agencji Rezerw Materiałowych, Michał Kuczmierowski - transport szczepionek z hurtowni farmaceutycznych do szpitali węzłowych przebiega zgodnie z planem. Przypomnijmy, że Szpitale Tczewskie S.A. zostały wskazane na ministerialnej liście szpitali węzłowych. Oznacza to, że w tczewskim szpitalu będzie szczepiony personel medyczny i niemedyczny. Szpital wykona te szczepienia jeszcze przed rozpoczęciem szczepień populacyjnych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama