Jacek Wiśniewski i Andrzej Semborowski z Medalami „Pro Domo Trsoviensi”

  • 28.12.2020, 11:03
  • Redakcja / UM Tczew
Jacek Wiśniewski i Andrzej Semborowski z Medalami „Pro Domo Trsoviensi” UM Tczew

Podziel się:

Oceń:

„Pro Domo Trsoviensi” to jedno z dwóch wyróżnień, oprócz honorowego obywatelstwa, przyznawane przez Radę Miejską w Tczewie.

Tczewska Rada Miejska zdecydowała o przyznaniu medali „Pro Domo Trsoviensi” Jackowi Wiśniewskiemu i Andrzejowi Semborowskiemu. Wnioski w sprawie nagrodzenia obu kandydatów złożyło Powiatowe Centrum Sportu. Zanim uchwały trafiły pod obrady sesji, kandydaci otrzymali pozytywną opinię Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej oraz Kapituły Medalu.

Jackowi Wiśniewskiemu wyróżnienie przyznano za wieloletnią działalność w dziedzinie sportu, wychowanie wielu sportowców i promowanie miasta na całym świecie. Mężczyzna urodził się w 1952 roku w Szczecinie. Ukończył studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Gdańsku, uzyskując tytuł magistra wychowania fizycznego  i trenera II klasy piłki ręcznej. Pierwszą pracę podjął  w Szkole Podstawowej 8, później pracował jeszcze w Szkole Podstawowej nr 4, 12 i Gimnazjum nr 3. 1 września 1981 roku powierzono mu funkcję dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Sportu i pełnił ją do 31 sierpnia 2006 roku .

W młodości Jacek Wiśniewski sam trenował piłkę ręczną. Rozpoczynał jako junior w MKS Tczew, a jako senior kontynuował w MKS Wisła Tczew. Pracę trenerską rozpoczął w Wiśle, a później przeniósł się do Sambora, koncentrując się na pracy z młodzieżą. Wychował wielu zawodników, którzy występowali na różnych poziomach rozgrywkowych. W 1991 roku został prezesem  Międzyszkolnego Klubu Sportowego Sambor Tczew i pełnił tę funkcję nieprzerwanie do 2008 roku. Klub przechodził wiele trudny chwil, a niewątpliwie jedną z największych zasług Jacka Wiśniewskiego było niedopuszczenie do jego rozpadu i upadku. W tym czasie zawodnicy sekcji piłki ręcznej, pływania i lekkiej atletyki zdobyli wiele medali w zawodach rangi Mistrzostw Polski. W 2000 roku Jacek Wiśniewski został powołany w skład Zarządu Wojewódzkiego Związku Piłki Ręcznej i pełni tę funkcję do dzisiaj. Za swoją sportową działalność na rzecz rozwoju sportu tczewskiego, był wielokrotnie wyróżniany między innymi pamiątkowymi nagrodami, dyplomami i statuetkami. Uhonorowany został również medalem za zasługi dla rozwoju piłki ręcznej Srebrną (1993 r.) oraz Złotą (1997 r.) Odznaką Z.P.R.P. W 2000 roku został uhonorowany najwyższym odznaczeniem Polskiego Związku Piłki Ręcznej - Diamentową Odznaką Z.P.R.P. 

Andrzejowi Semborowskiemu z kolei przyznano wyróżnienie za długoletnią działalność sportową na terenie miasta, powiatu i kraju oraz promocję miasta i powiatu poza granicami kraju. Urodził się w 1947 roku w Wąsoszu. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Gdańsku, w 1972 podjął pracę w Zespole Szkół Rolniczych w Swarożynie. Po roku przeniósł się do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie. W 1974 roku ukończył studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra wychowania fizycznego oraz trenera II klasy lekkoatletyki. W 1977 roku podjął pracę w Radzie Wojewódzkiej SSP „Start” Gdańsk. W 1983 roku został zatrudniony w Studium Wychowania Fizycznego na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie pełnił m.in. funkcję zastępcy kierownika ds. administracyjnych. Na przełomie lat 1960/70 Andrzej Semborowski trenował dziesięciobój lekkoatletyczny i zakwalifikował się do reprezentacji Polski w tej dyscyplinie.  Od 1997 roku kontynuował swoje zamiłowania sportowe w kategorii weteranów i „MASTERS”. To właśnie w tej ostatniej zdobył 23 medale, w tym 9 złotych, 7 srebrnych i 7 brązowych. W swojej karierze startował na stadionach w Melbourne, Edmonton, Sydney, Clermont Ferrand, Malmoe, San Sebastian, Linzu, Juteborgu, Ljubljanie, Gent, Porto Alegre ,Budapeszcie i Maladze. Aktualnie pracuje z Reprezentacją Osób Niepełnosprawnych. Efektem tych działań są rezultaty uzyskane przez jego podopiecznych na Paraolimpiadzie i Mistrzostwach Europy

Andrzej Semborowski w latach 1990-1994 był radnym Rady Miejskiej w Tczewie i przez dwie kadencje radnym Rady Powiatu Tczewskiego. Pełnił również funkcje członka Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Osób Niepełnosprawnych, członka Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, członka Rady Społecznej Szpitala Rehabilitacyjnego i opieki Długoterminowej w Tczewie oraz członka Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” UG.


„Pro Domo Trsoviensi” zwyczajowo jest wręczane podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji Dnia Tczewa, jednak w przyszłym roku wydarzenie to nie odbędzie się w planowanym terminie, a najprawdopodobniej dopiero w maju lub czerwcu.

Redakcja / UM Tczew

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe