Tczew: 20 tysięcy złotych na profilaktykę raka szyjki macicy

  • 29.12.2020, 11:10
  • Redakcja
Tczew: 20 tysięcy złotych na profilaktykę raka szyjki macicy fot. Wrota Tczewa (Pexels)

Podziel się:

Oceń:

Zadanie realizowane będzie wspólnie z powiatem tczewskim.

Miejscy radni zdecydowali o przeznaczeniu 20 tysięcy złotych z przyszłorocznego budżetu na profilaktykę raka szyjki macicy. O szczegółach mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Tczewie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W przyszłym roku powiat tczewski zamierza kontynuować działania prozdrowotne, przewidziane w Powiatowym Programie Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV "Chronię życie przed rakiem", który realizowany jest od 2012 roku. Program ten w poprzednich latach był już dofinansowany przez Gminę Miejską Tczew.

 

Rak szyjki macicy, zaraz po raku piersi, raku trzonu macicy i raku jajnika, jest jednym z częstszych nowotworów u kobiet. W zależności od „dynamiki” rozwoju zmian nowotworowych dzielimy je na trzy grupy: zmiany dysplastyczne szyjki macicy, raka przedinwazyjnego oraz raka inwazyjnego. Dysplazja nie stanowi zagrożenia życia – wcześnie wykryta pozwala na całkowite wyleczenie. Nieleczona dysplazja szyjki macicy może niestety doprowadzić do rozwoju nowotworu złośliwego szyjki macicy. W momencie kiedy komórki dysplastyczne przekształcą się w komórki rakowe powstaje tzw. rak przedinwazyjny. Zmiany ograniczone są wyłącznie do nabłonka szyjki macicy. Jeżeli zaś  komórki nowotworowe zaczną wnikać głębiej i przekroczą granicę nabłonka, to wtedy mamy do czynienia z rakiem inwazyjnym. W takich sytuacjach leczenie jest konieczne i niezbędne. Warto być wyczulonym na niepokojące objawy, aby nie przegapić symptomów choroby.

- dr n. med. Ewa Surynt – specjalista ginekolog, onkolog z Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock
www.zwrotnikraka.pl

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe