Ruszyła petycja w sprawie możliwości przebywania dzieci poza domem przed godziną 16:00. Potrzebnych jest 20 tysięcy podpisów

  • 29.12.2020, 12:59
  • Redakcja
Ruszyła petycja w sprawie możliwości przebywania dzieci poza domem przed… fot. FDDS

Podziel się:

Oceń:

Ferie 2021 nie będą dla dzieci i młodzieży czasem odpoczynku od komputera. Kiedy jest jasno, młodzi ludzie mają bowiem według rządowych restrykcji, spędzać czas w domu.

Od 28 grudnia do 17 stycznia w całej Polsce obowiązują zapowiedziane, zaostrzone zasady bezpieczeństwa związane z epidemią wirusa SARS-CoV-2. Narodowa kwarantanna oznacza, że wraz z nadejściem zimowych ferii nie zostanie zniesione obostrzenie, zakazujące dzieciom wychodzenia z domu bez opieki opiekunów do godziny 16:00, w dni powszednie. W związku z tym, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wystosowała petycję o umożliwienie dzieciom i młodzieży wyjścia z domu, kiedy jest jeszcze jasno. O szczegółach mówi Aurelia Jankowska, koordynator Centrum Pomocy Dzieciom, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Starogardzie Gdańskim: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Dzieci i młodzież do 16 roku życia nie mogą samodzielnie się przemieszczać w dni powszednie. To działa na ogólną szkodę funkcjonowania psychicznego. Wiemy jak ruch i świeże powietrze niezbędne są do normalnego rozwoju.

~  Aurelia Jankowska, koordynator Centrum Pomocy Dzieciom, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

 

Wraz z przedłużającym się nauczaniem zdalnym pogarsza się zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Jak podaje FDDS, "w praktyce izolacja oznacza pozbawienie wielu dzieci możliwości wyjścia w czasie dnia z zamkniętej przestrzeni, choćby na krótki spacer z psem. Taka sytuacja może pogłębiać towarzyszący izolacji niepokój, obniżony nastrój czy lęk, a także zagrażać zdrowiu w ogóle".

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Badanie, które prowadziliśmy w czerwcu, czyli po pierwszym lockdownie, pokazały, że ponad 60% dzieci i młodzieży ocenia ten czas izolacji, jako okres, w którym obniżył się ich nastrój psychiczny. My także to widzimy - przede wszystkim podczas rozmów przez Telefon Zaufania (116 111). Większość rozmów dotyczy właśnie izolacji i spadku nastroju, związanego z tym, że ograniczony jest dostęp do relacji rówieśniczych. To wszystko będzie miało skutki długofalowe w postaci np. stanów depresyjnych u dzieci i młodzieży.

~  Aurelia Jankowska, koordynator Centrum Pomocy Dzieciom, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

 

Negatywne emocje i doświadczenia związane z izolacją są ciągle częstym tematem rozmów i wiadomości w prowadzonym przez fundację Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. W 2020 roku zespół przeprowadził o 25% więcej interwencji w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka, niż rok wcześniej. Dzieci często mówiły, że to najgorszy czas w ich życiu.

 

Wprowadzenie zakazu opuszczenia domu dla osób poniżej 16 r.ż.  przedmiotowo traktuje i dyskryminuje tę grupę (Konstytucja RP, art. 32), w  szczególny sposób ograniczając jej wolność. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja pandemii wymaga podjęcia nadzwyczajnych środków.  Jednak w działaniach ochronnych podejmowanych przez rząd, które dotyczą dzieci,  konieczne jest uwzględnienie ich praw i dobrostanu.  Decyzje dotyczące dzieci powinny być konsultowane z ekspertami (psychologami, pediatrami, psychiatrami). Zakaz wychodzenia z domu stoi w zdecydowanej sprzeczności z potrzebami psychofizycznymi dzieci i młodzieży.

~ Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

 

Fundacja apeluje o zapewnienie polskim dzieciom w naszym kraju możliwości odpoczynku na świeżym powietrzu w czasie ferii szkolnych od 28 grudnia do 17 stycznia. Domaga się też zniesienia w tym czasie zakazu przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00. Po zebraniu pod petycją 20 tysięcy podpisów, zostanie ona przekazana premierowi Mateuszowi Morawieckiemu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Inicjatywa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę została skrytykowana m.in. przez Ryszarda Terleckiego, szefa klubu Prawa i Sprawiedliwości:

 

Gdyby rząd ogłosił, że dzieci czy młodzież powinny przebywać w domu po godzinie 16, a do godziny 16 mogą wychodzić, to mielibyśmy taką samą akcję, takie same czy podobne petycje, które przekonywałyby opinię publiczną, że rząd się myli, bo przed południem dzieci powinny być w domach. To jest takie narzekanie na wszystko, żeby narzekać.

~ Ryszard Terlecki

 

Zdania polityków w tej sprawie są podzielone, jednak koordynatorka akcji podkreśla, że najważniejsze jest dobro i zdrowie psychiczne dzieci. Zaznacza, że po uzyskaniu wymaganej liczby podpisów, petycja powinna zostać przekazana do konsultacji ze specjalistami.

PETYCJĘ MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ >>>> PETYCJA

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe