Nowy rok przynosi nowe podatki i opłaty dla przedsiębiorców

  • 01.01.2021, 14:00
  • Redakcja / newseria.pl
Nowy rok przynosi nowe podatki i opłaty dla przedsiębiorców fot. newseria.pl Grzegorz Baczewski dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan

Podziel się:

Oceń:

Podatek CIT dla spółek komandytowych, opłata cukrowa czy podatek od sprzedaży detalicznej to tylko niektóre koszty, które muszą uwzględnić przedsiębiorcy od początku 2021 roku. Ponadto nastąpiła podwyżka płacy minimalnej, czy cen energii elektrycznej, a lokalnie także wzrost opłat za wywóz odpadów czy podatków od nieruchomości.

Wraz z początkiem 2021 roku wchodzą w życie podwyżki różnego rodzaju podatków i opłat. Wyższa płaca minimalna czy podwyżka opłat za  energię stanowią dodatkowe obciążenie dla firm funkcjonujących w warunkach kryzysu i obostrzeń. Wprowadzone zostaną również nowe podatki m.in. od handlu detalicznego czy podatek cukrowy. Najbardziej uderzą one w przedsiębiorców, ale pośrednio odczują je też konsumenci. To nie jest dobry moment na zwiększanie podatków - tak w rozmowie z serwisem newseria.pl ocenia zmiany Grzegorz Baczewski dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Mamy też do czynienia z obostrzeniami, które powodują, że wiele firm właściwie nie tyle musi borykać się ze zwiększonymi wydatkami, co przede wszystkim ze znacznie zmniejszonym przychodem. To powoduje, że regulacje, które zwiększają obciążenia dla firm, są wprowadzane w niewłaściwym momencie.

Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan

 

Wprowadzenie nowych opłat i obowiązków przez władze wynika z potrzeby zapełnienia państwowej kasy, ale takie podejście może bardzo negatywnie odbić się na sytuacji przedsiębiorstw i skutkować zwiększoną liczbą bankructw czy zwolnień pracowników oraz wzrostem cen produktów i usług za które zapłacą wszyscy obywatele:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Do tego może doprowadzić chociażby tzw. podatek od handlu, który zostanie prawdopodobnie przerzucony na konsumentów. Ceny wzrosną, co z kolei spowoduje, że i tak już zmniejszona konsumpcja wynikająca z aktualnej sytuacji pandemicznej przełoży się na mniejszą sprzedaż, a więc mniejsze wpływy z VAT-u czy akcyzy.

Wśród praktycznych przykładów zmian można wskazać nałożenie 19-procentowego podatku CIT na spółki komandytowe. Niezależnie od tego wspólnicy będą płacić, jak dotychczas, podatek dochodowy. Przepis ten dotyczy ponad 40 tysięcy spółek w kraju. Z kolei opłata cukrowa wpłynie na wzrost cen słodzonych napojów czy napojów alkoholowych w małych objętościach.

 

Redakcja / newseria.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe