Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 12:47
Reklama
Reklama

Czytelnictwo w czasach pandemii. Jaki był miniony rok dla bibliotek w regionie?

Instytucje kultury, w tym także biblioteki, miały w minionym roku nie lada wyzwanie - w większości były zmuszone przenieść swoje działania do Internetu. Jak kształtowało się czytelnictwo pomimo tymczasowych zamknięć związanych z obostrzeniami?
Czytelnictwo w czasach pandemii. Jaki był miniony rok dla bibliotek w regionie?

Autor: fot. Canva

Wiele czytelników postawiło w roku 2020 na książki elektroniczne. Możliwość wypożyczenia e-booków dała swoim odbiorcom m.in. Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie, która udostępniała im specjalne kody, za pomocą których uzyskuje się bezpłatny dostęp do serwisu Legimi. Umożliwia on skorzystanie z ogromnej bazy książek elektronicznych na własnym urządzeniu (smartfonie, tablecie, komputerze lub czytniku ebooków) podłączonym do Internetu. Z tej usługi mogą już korzystać także mieszkańcy Gminy Morzeszczyn. Tamtejsza biblioteka ogłosiła w grudniu w swoich mediach społecznościowych, że dzięki przystąpieniu do pomorskiego konsorcjum Legimi, oferta instytucji poszerzy się o możliwość korzystania z platformy zawierającej 60 tysięcy e-booków. Na czytelników co miesiąc będzie czekało 10 bezpłatnych kodów, ważnych przez 30 dni.  O szczegółach opowiada Damian Domański, dyrektor biblioteki w Morzeszczynie:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Badania Biblioteki Narodowej z 2019 roku pokazują, że e-booki i audiobooki nie były konkurencją dla tradycyjnych książek papierowych, stanowiły natomiast ich uzupełnienie. Wśród książek wymienianych przez badanych wciąż dominowały wersje papierowe – publikacje w tej formie wymieniło 98 proc. czytelników (39 proc. w całej populacji), podczas gdy e-booki wskazało 6 proc. czytelników (2,5 proc. w całej populacji). Czekamy na badania wykazujące jak te statystyki ukształtowały się w roku 2020. Eksperci prognozują, że książki elektroniczne osiągną w tym roku o wiele wyższe wyniki

Pomimo trwającej pandemii biblioteki nie rezygnowały z prowadzenia działań kulturalnych. O tym, jak radziły sobie w tym wyjątkowym czasie pisaliśmy TUTAJ.

Jednym z działań Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie był projekt Czytelniczy Rejs, związany ze Szkołą Morską.

Szkoła Morska była wyjątkową placówką edukacyjną, pierwszą tego typu w Polsce. Od momentu jej powstania rozpoczął się dla kraju chlubny okres w tradycji kształcenia morskiego. Nie dziwi zatem fakt, że rok 2020, na który przypadła setna rocznica jej powstania, został ogłoszony przez radnych powiatu Rokiem 100-lecia Szkoły Morskiej w Tczewie. Z tej okazji ruszył w sierpniu zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie projekt „Czytelniczy rejs”, który został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków z Funduszu Promocji Kultury. 

- Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie (www.mbp.tczew.pl)

W ramach projektu biblioteka zorganizowała wiele spotkań czytelniczych, które miały charakter on-line. Na kanale YouTube książnicy można znaleźć spotkania m.in. z Zofią Daniel, Anną Boderek-Pocheć, Andrzejem Netkowskim, Jarosławem Mykowskim i Kazimierzem Ickiewiczem. Ponadto, instytucja zorganizowała promocję almanachu "Z powiewem muzy", wydanego z okazji drugiej rocznicy powstania Tczewskiego Koła Literatów im. Romana Landowskiego. O tym wydarzeniu, które także miało charakter wirtualny, pisaliśmy TUTAJ

fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie

W minionym roku powiększyły się także zbiory Skarbnicy, czyli Tczewskiej Biblioteki Wirtualnej.

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie posiada w swoich zbiorach unikatowe przedmioty, historyczne perełki, archiwalne materiały, wzbogacające i systematyzujące wiedzę na temat burzliwych dziejów Grodu Sambora. Rękopisy, medale, XIX-wieczne mapy, odbitki prasowe wykonane techniką drzeworytniczą, karty pocztowe z przełomu wieków, plany miasta, kroniki, miedzioryty… Wszystkie one potrafią „mówić”, snuć zapierające dech w piersiach opowieści, zdradzać miejskie tajemnice, prezentować świat miniony, odległy, a jednocześnie tak bliski, bo przeniesiony na papier: opisany, naszkicowany, sfotografowany. 

- Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie (www.mbp.tczew.pl)

Z kolei Gminna Biblioteka Publiczna w Morzeszczynie może pochwalić się wysoką notą w Rankingu Bibliotek 2020, którego inicjatorem jest "Rzeczpospolita" oraz "Instytut Książki". Instytucja uplasowała się na 6 miejscu w woj. pomorskim oraz 123 w kraju. Na terenie woj. pomorskiego działają 123 biblioteki samorządowe, a w zestawieniu tegorocznego rankingu możemy znaleźć aż 835 instytucji. O więcej informacji na temat rankingu poprosiliśmy Damiana Domańskiego, dyrektora książnicy:

Wysoka lokata dowodzi, że nasze zaangażowanie i działania przekładają się nie tylko na zadowolenie mieszkańców Gminy Morzeszczyn, ale znajdują uznanie na arenie ogólnopolskiej. Cieszy mnie to tym bardziej, że w czasach, kiedy czytelnictwo Polek i Polaków nie jest na zadowalającym poziomie, nasza instytucja potrafi oferować użytkownikom nietuzinkową i dostosowaną do potrzeb ofertę kulturalną. 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

W minionym roku Stowarzyszenie DRABKA wspierające działania morzeszczyńskiej biblioteki oprócz działań kulturalnych realizowało także zadania publiczne, związane z promocją sportu i wspieraniem zdrowia. Dużym projektem, który stowarzyszenie realizowało dzięki dofinansowaniu w ramach specjalnej edycji programu Działaj Lokalnie „Solidarni z bohaterami czasu epidemii”, był projekt "biblioKURIERZY": 

Celem projektu było umożliwienie starszym, schorowanym oraz zagrożonym zakażeniem wirusem COVID-19, a także nierzadko wykluczonym społecznie mieszkańcom Gminy Morzeszczyn, dostępu do dóbr kultury, poprzez dostarczanie im materiałów bibliotecznych, np. książek, audiobooków oraz filmów, a także wsparcie w podstawowych potrzebach bytowych - pomoc w zrobieniu zakupów czy wyjście na spacer. Chcieliśmy uchronić ich przed zakażeniem, a tym samym włączyć młodzież do działań wolontarystycznych.

- Stowarzyszenie DRABKA

Stowarzyszenie DRABKA i Biblioteka Morzeszczyn nadal realizują usługę dostarczania literatury do domów czytelników

fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Morzeszczynie

Miejska Biblioteka Publiczna w Pelplinie także kontynuowała działania kulturalne skierowane do mieszkańców gminy. Jedno z wydarzeń, które instytucja zorganizowała w tym roku to Dzień Języka Ojczystego. O szczegółach opowiada Dorota Sakowska, dyrektor instytucji

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Przy pelplińskiej bibliotece działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, który we wrześniu rozpoczął nowy rok akademicki 2020/2021

fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Pelplinie

W październiku biblioteka zakończyła realizację projektu „Kultura w sieci”, w ramach którego stworzona została strona internetowa „Historyczny Pelplin – dziedzictwo miasta i gminy w sieci”

Na stronie chcemy zatrzymać w czasie i pamięci historię naszego miasta. Nie tylko pragniemy przywołać miejsca, ale także ludzi, którzy tworzyli dzieje miasta i okolicznych miejscowości. Znajdą Państwo tutaj, wszelkiego rodzaju dokumenty, opracowania, fotografie. Będziemy systematycznie gromadzili opracowania i udostępniali materiały związane z historią naszej małej ojczyzny. Cały czas podkreślamy, że liczymy na współpracę z naszymi mieszkańcami.

- Miejska Biblioteka Publiczna w Pelplinie (www.biblioteka.pelplin.pl)

Ponadto, pelplińska biblioteka brała udział w akcji Narodowe Czytanie 2020. Pomimo tego, że wydarzenie przeniosło się do sieci, czytelnicy mogli zobaczyć znajome twarze czytające fragmenty "Balladyny", na ekranach swoich urządzeń mobilnych: 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Więcej informacji o minionym roku w bibliotekach i instytucjach kultury znajdziecie na naszej stronie internetowej już wkrótce. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama