Czytelnictwo w czasach pandemii. Jaki był miniony rok dla bibliotek w regionie?

  • 02.01.2021, 14:00
  • Redakcja
Czytelnictwo w czasach pandemii. Jaki był miniony rok dla bibliotek w… fot. Canva

Podziel się:

Oceń:

Instytucje kultury, w tym także biblioteki, miały w minionym roku nie lada wyzwanie - w większości były zmuszone przenieść swoje działania do Internetu. Jak kształtowało się czytelnictwo pomimo tymczasowych zamknięć związanych z obostrzeniami?

Wiele czytelników postawiło w roku 2020 na książki elektroniczne. Możliwość wypożyczenia e-booków dała swoim odbiorcom m.in. Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie, która udostępniała im specjalne kody, za pomocą których uzyskuje się bezpłatny dostęp do serwisu Legimi. Umożliwia on skorzystanie z ogromnej bazy książek elektronicznych na własnym urządzeniu (smartfonie, tablecie, komputerze lub czytniku ebooków) podłączonym do Internetu. Z tej usługi mogą już korzystać także mieszkańcy Gminy Morzeszczyn. Tamtejsza biblioteka ogłosiła w grudniu w swoich mediach społecznościowych, że dzięki przystąpieniu do pomorskiego konsorcjum Legimi, oferta instytucji poszerzy się o możliwość korzystania z platformy zawierającej 60 tysięcy e-booków. Na czytelników co miesiąc będzie czekało 10 bezpłatnych kodów, ważnych przez 30 dni.  O szczegółach opowiada Damian Domański, dyrektor biblioteki w Morzeszczynie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Badania Biblioteki Narodowej z 2019 roku pokazują, że e-booki i audiobooki nie były konkurencją dla tradycyjnych książek papierowych, stanowiły natomiast ich uzupełnienie. Wśród książek wymienianych przez badanych wciąż dominowały wersje papierowe – publikacje w tej formie wymieniło 98 proc. czytelników (39 proc. w całej populacji), podczas gdy e-booki wskazało 6 proc. czytelników (2,5 proc. w całej populacji). Czekamy na badania wykazujące jak te statystyki ukształtowały się w roku 2020. Eksperci prognozują, że książki elektroniczne osiągną w tym roku o wiele wyższe wyniki

Pomimo trwającej pandemii biblioteki nie rezygnowały z prowadzenia działań kulturalnych. O tym, jak radziły sobie w tym wyjątkowym czasie pisaliśmy TUTAJ.

Jednym z działań Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie był projekt Czytelniczy Rejs, związany ze Szkołą Morską.

Szkoła Morska była wyjątkową placówką edukacyjną, pierwszą tego typu w Polsce. Od momentu jej powstania rozpoczął się dla kraju chlubny okres w tradycji kształcenia morskiego. Nie dziwi zatem fakt, że rok 2020, na który przypadła setna rocznica jej powstania, został ogłoszony przez radnych powiatu Rokiem 100-lecia Szkoły Morskiej w Tczewie. Z tej okazji ruszył w sierpniu zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie projekt „Czytelniczy rejs”, który został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków z Funduszu Promocji Kultury. 

- Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie (www.mbp.tczew.pl)

W ramach projektu biblioteka zorganizowała wiele spotkań czytelniczych, które miały charakter on-line. Na kanale YouTube książnicy można znaleźć spotkania m.in. z Zofią Daniel, Anną Boderek-Pocheć, Andrzejem Netkowskim, Jarosławem Mykowskim i Kazimierzem Ickiewiczem. Ponadto, instytucja zorganizowała promocję almanachu "Z powiewem muzy", wydanego z okazji drugiej rocznicy powstania Tczewskiego Koła Literatów im. Romana Landowskiego. O tym wydarzeniu, które także miało charakter wirtualny, pisaliśmy TUTAJ

fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie

W minionym roku powiększyły się także zbiory Skarbnicy, czyli Tczewskiej Biblioteki Wirtualnej.

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie posiada w swoich zbiorach unikatowe przedmioty, historyczne perełki, archiwalne materiały, wzbogacające i systematyzujące wiedzę na temat burzliwych dziejów Grodu Sambora. Rękopisy, medale, XIX-wieczne mapy, odbitki prasowe wykonane techniką drzeworytniczą, karty pocztowe z przełomu wieków, plany miasta, kroniki, miedzioryty… Wszystkie one potrafią „mówić”, snuć zapierające dech w piersiach opowieści, zdradzać miejskie tajemnice, prezentować świat miniony, odległy, a jednocześnie tak bliski, bo przeniesiony na papier: opisany, naszkicowany, sfotografowany. 

- Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie (www.mbp.tczew.pl)

Z kolei Gminna Biblioteka Publiczna w Morzeszczynie może pochwalić się wysoką notą w Rankingu Bibliotek 2020, którego inicjatorem jest "Rzeczpospolita" oraz "Instytut Książki". Instytucja uplasowała się na 6 miejscu w woj. pomorskim oraz 123 w kraju. Na terenie woj. pomorskiego działają 123 biblioteki samorządowe, a w zestawieniu tegorocznego rankingu możemy znaleźć aż 835 instytucji. O więcej informacji na temat rankingu poprosiliśmy Damiana Domańskiego, dyrektora książnicy:

Wysoka lokata dowodzi, że nasze zaangażowanie i działania przekładają się nie tylko na zadowolenie mieszkańców Gminy Morzeszczyn, ale znajdują uznanie na arenie ogólnopolskiej. Cieszy mnie to tym bardziej, że w czasach, kiedy czytelnictwo Polek i Polaków nie jest na zadowalającym poziomie, nasza instytucja potrafi oferować użytkownikom nietuzinkową i dostosowaną do potrzeb ofertę kulturalną. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

W minionym roku Stowarzyszenie DRABKA wspierające działania morzeszczyńskiej biblioteki oprócz działań kulturalnych realizowało także zadania publiczne, związane z promocją sportu i wspieraniem zdrowia. Dużym projektem, który stowarzyszenie realizowało dzięki dofinansowaniu w ramach specjalnej edycji programu Działaj Lokalnie „Solidarni z bohaterami czasu epidemii”, był projekt "biblioKURIERZY": 

Celem projektu było umożliwienie starszym, schorowanym oraz zagrożonym zakażeniem wirusem COVID-19, a także nierzadko wykluczonym społecznie mieszkańcom Gminy Morzeszczyn, dostępu do dóbr kultury, poprzez dostarczanie im materiałów bibliotecznych, np. książek, audiobooków oraz filmów, a także wsparcie w podstawowych potrzebach bytowych - pomoc w zrobieniu zakupów czy wyjście na spacer. Chcieliśmy uchronić ich przed zakażeniem, a tym samym włączyć młodzież do działań wolontarystycznych.

- Stowarzyszenie DRABKA

Stowarzyszenie DRABKA i Biblioteka Morzeszczyn nadal realizują usługę dostarczania literatury do domów czytelników

fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Morzeszczynie

Miejska Biblioteka Publiczna w Pelplinie także kontynuowała działania kulturalne skierowane do mieszkańców gminy. Jedno z wydarzeń, które instytucja zorganizowała w tym roku to Dzień Języka Ojczystego. O szczegółach opowiada Dorota Sakowska, dyrektor instytucji

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przy pelplińskiej bibliotece działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, który we wrześniu rozpoczął nowy rok akademicki 2020/2021

fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Pelplinie

W październiku biblioteka zakończyła realizację projektu „Kultura w sieci”, w ramach którego stworzona została strona internetowa „Historyczny Pelplin – dziedzictwo miasta i gminy w sieci”

Na stronie chcemy zatrzymać w czasie i pamięci historię naszego miasta. Nie tylko pragniemy przywołać miejsca, ale także ludzi, którzy tworzyli dzieje miasta i okolicznych miejscowości. Znajdą Państwo tutaj, wszelkiego rodzaju dokumenty, opracowania, fotografie. Będziemy systematycznie gromadzili opracowania i udostępniali materiały związane z historią naszej małej ojczyzny. Cały czas podkreślamy, że liczymy na współpracę z naszymi mieszkańcami.

- Miejska Biblioteka Publiczna w Pelplinie (www.biblioteka.pelplin.pl)

Ponadto, pelplińska biblioteka brała udział w akcji Narodowe Czytanie 2020. Pomimo tego, że wydarzenie przeniosło się do sieci, czytelnicy mogli zobaczyć znajome twarze czytające fragmenty "Balladyny", na ekranach swoich urządzeń mobilnych: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Więcej informacji o minionym roku w bibliotekach i instytucjach kultury znajdziecie na naszej stronie internetowej już wkrótce. 

 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe