Zapadł wyrok w sprawie zabójstwa 57-latka z Rożentala

  • 04.01.2021, 10:04
  • Redakcja / PO Gdańsk
Zapadł wyrok w sprawie zabójstwa 57-latka z Rożentala fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Sąd Okręgowy w Gdańsku nieprawomocnym wyrokiem skazał obywatela Mołdawii na karę dożywotniego pozbawienia wolności, za zabójstwo 57 letniego mężczyzny oraz dokonanie szeregu innych przestępstw.

Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło 20 stycznia 2019 roku w miejscowości Rożental. Sprawca wszedł wówczas do domu pokrzywdzonego, wykorzystując niezabezpieczone drzwi. W korytarzu zostawił swoje buty i schodami wszedł na strych, gdzie zaskoczył go właściciel domu. Napastnik zaatakował gospodarza, zadając mu ciosy nożem. Dobiegające hałasy usłyszała partnerka pokrzywdzonego i wychodząc z pokoju, zauważyła uciekającego napastnika oraz spadającego ze schodów pokrzywdzonego. To wtedy sprawca zbiegł.

Podjęte czynności reanimacyjne przez przybyły na miejsce zespół karetki pogotowia, okazały się nieskuteczne. Mężczyzna zmarł, a przyczyną zgonu był wstrząs krwotoczny, towarzyszący doznanym obrażeniom.

Sprawcą okazał się 47 letni obywatel Mołdawii, zatrzymany 21 stycznia 2019 r. w związku z podejrzeniem popełnienia innych przestępstw. Ustalono bowiem, że w nocy z 19 na 20 stycznia 2019 roku w Pelplinie, wykorzystując niezamknięte drzwi wejściowe, wszedł do domu i dokonał kradzieży mienia o łącznej wartości 570 zł. Także tej samej nocy w Rożentalu, około godziny 1:00, przemocą doprowadził nastolatkę do poddania się innej czynności seksualnej. 20 stycznia natomiast dokonał rozboju na kobiecie, która wyszła pobiegać.

Prokurator oskarżył mężczyznę o  popełnienie czterech przestępstw:

– zabójstwa z zamiarem bezpośrednim,

– dokonania  kradzieży mienia ,

– doprowadzenia przemocą 17 letniej pokrzywdzonej do poddania się innej czynności seksualnej,

– dokonania rozboju.

O wyroku, który 29 grudnia 2020 r. zapadł w tej sprawie, mówi Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Sąd uznał oskarżonego winnym wszystkich zarzuconych przestępstw. Za przestępstwo  zabójstwa, wymierzył karę dożywotniego pozbawienia wolności i w takim wymiarze orzekł karę łączną za wszystkie przestępstwa. Orzekł  również, że oskarżony będzie mógł ubiegać się o warunkowe  przedterminowe zwolnienie nie wcześniej, niż po odbyciu 30 lat orzeczonej kary.

~ Grażyna  Wawryniuk, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku

 

Sąd zasądził  także nawiązki, w tym na rzecz pokrzywdzonej, w kwocie 20 000 złotych oraz w kwocie 100 000 złotych na rzecz członków rodziny pozbawionego życia mężczyzny.

Redakcja / PO Gdańsk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe