Zima zaatakowała - policjanci apelują o ostrożność na drodze

  • 04.01.2021, 15:47
  • Redakcja / KPP Tczew
Zima zaatakowała - policjanci apelują o ostrożność na drodze KPP Tczew

Podziel się:

Oceń:

W związku ze zmieniającą się pogodą, warunki do jazdy są coraz trudniejsze. W takich zimowych okolicznościach o wypadek naprawdę nietrudno. Z policyjnych statystyk wynika, że jest to czas wzrostu liczby kolizji i wypadków - również tych najtragiczniejszych w skutkach. W związku z tym, policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i zdjęcie nogi z gazu.

Za oknami pojawiła się prawdziwa zima i kilkucentymetrowa warstwa śniegu sprawiła, że sytuacja pogodowa uległa diametralnej zmianie. Dla zmotoryzowanych takie warunki sprawiają, że na drogach jest ślisko i niebezpiecznie. Zalegający śnieg, czy błoto pośniegowe powoduje, że kierowcy samochodów nie zawsze pamiętają o właściwym zachowaniu na drodze. Pamiętajmy, że aby bezpiecznie podróżować, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Mundurowi przypominają, że nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, wydłuża drogę hamowania samochodu, a w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad autem. Wyprzedzanie, wymijanie i wchodzenie w zakręt w takich warunkach może być bardzo niebezpieczne. Szczególny apel stróże prawa kierują do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawiają, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Zimowe warunki na drogach powodują, że policjanci z drogówki mają ręce pełne pracy. Nie do wszystkich kierowców trafiają bowiem apele o rozsądek i przysłowiowe "zdjęcie nogi z gazu". W miniony długi weekend na terenie powiatu tczewskiego funkcjonariusze pracowali w miejscach 10 kolizji drogowych. W tym czasie nie doszło do żadnego wypadku drogowego oraz nie ujawniono pijanego kierowcy. Mundurowi podczas utrzymywania się trudnych warunków drogowych, zwracają szczególną uwagę na brawurowo jeżdżących kierowców. Policjanci reagują na takie niebezpieczne zachowania na drodze i sprawdzają w tym czasie również stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców i wymagane dokumenty. Wniosek jest tylko jeden - pamiętajmy, że zachowanie pokory i zdrowego rozsądku, w połączeniu ze stosowaniem się do przepisów prawa w trudnych, zimowych warunkach powoduje, że unikamy nieprzyjemnych konsekwencji, ale przede wszystkim zyskujemy bezpieczeństwo na drodze.

Redakcja / KPP Tczew

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe