Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 15:21
Reklama
Reklama

Przebywanie dzieci na świeżym powietrzu. Są zmiany w przepisach

W poniedziałek, 4 stycznia, rozpoczęły się dwutygodniowe ferie zimowe. Rząd zdecydował się na złagodzenie obostrzenia dotyczącego przebywania dzieci na świeżym powietrzu. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej, że ma to związek z licznymi petycjami, które do ministerstwa wpłynęły w ostatnim czasie.
Przebywanie dzieci na świeżym powietrzu. Są zmiany w przepisach

Autor: fot. Adam Guz / KPRM

Mamy okres ferii, tych ferii, które niestety nie są takimi prawdziwymi feriami, jakie pamiętamy, jakie mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach. Chcielibyśmy jednak dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza i tego, żeby dzieci w tych godzinach 8-16 mogły po prostu przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania 

- minister zdrowia Adam Niedzielski

Zgodnie z zapowiedziami szefa resortu zdrowia, rząd zdecydował się na złagodzenie obostrzenia dotyczącego przemieszczania się dzieci w czasie ferii. W opublikowanych wczoraj przepisach wykreślono z obowiązującego rozporządzenia paragraf, który dotyczył obostrzeń w przebywaniu małoletnich do lat 16 na świeżym powietrzu. Decyzja ma związek z licznymi petycjami, które wpłynęły do ministerstwa w ostatnim czasie. Jedną z nich jest m.in petycja Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Podpisało się pod nią blisko 34 tysiące osób. O szczegółach mówi Aurelia Jankowska z Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim: 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi badania na temat tego, jak izolacja i trwająca epidemia wpływa na psychikę dzieci i młodzieży:

Badanie, które prowadziliśmy w czerwcu, czyli po pierwszym lockdownie, pokazały, że ponad 60% dzieci i młodzieży ocenia ten czas izolacji, jako okres, w którym obniżył się ich nastrój psychiczny. My także to widzimy - przede wszystkim podczas rozmów przez Telefon Zaufania (116 111). Większość rozmów dotyczy właśnie izolacji i spadku nastroju, związanego z tym, że ograniczony jest dostęp do relacji rówieśniczych. To wszystko będzie miało skutki długofalowe w postaci np. stanów depresyjnych u dzieci i młodzieży.

~  Aurelia Jankowska, koordynator Centrum Pomocy Dzieciom, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

O szczegółach związanych z petycją i badaniami FDDS pisaliśmy TUTAJ. Zmiany w rozporządzeniu obowiązują od dzisiaj (05.01). Jednocześnie minister zdrowia zaapelował do Polaków, by nadal przestrzegać pozostałych, obowiązujących obostrzeń.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama