Rząd przedłuża obowiązujące obostrzenia. Wyjątek: uczniowie z klas I-III wracają do szkół

  • 11.01.2021, 20:41
  • Redakcja / www.gov.pl
Rząd przedłuża obowiązujące obostrzenia. Wyjątek: uczniowie z klas I-III… fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

Podziel się:

Oceń:

Podczas dzisiejszej (11.01) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że dotychczas wprowadzone restrykcje i ograniczenia zostają podtrzymane. Wyjątkiem jest natomiast powrót dzieci do szkół. Dotyczy on jednak tylko klas I-III.

Przypomnijmy, że dotychczas panujące obostrzenia miały obowiązywać do 17 stycznia. Tymczasem, podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia poinformował:

Od 18 stycznia zdecydowaliśmy się na utrzymanie wszystkich dotychczasowych obostrzeń, oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach 1-3.

- minister zdrowia Adam Niedzielski

Już od najbliższego poniedziałku uczniowie klas I-III wrócą do szkolnych ławek. Resort poinformował, że rozpoczęły się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli. Mogą się im poddać pracownicy szkół podstawowych, nauczyciele szkół specjalnych i pracownicy obsługi administracyjnej szkół.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, odniósł się także do sytuacji w innych krajach: 

Mamy sytuację niejednoznaczną - na zewnątrz impulsy wskazujące na rozwój trzeciej fali pandemii w Europie, a z drugiej strony stabilną sytuację w Polsce. Ważąc wszystkie za i przeciw oraz opierając się na modelach prognostycznych doszliśmy do wniosku, że krokiem, który możemy wykonać, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach 1-3.

Kancelaria premiera w mediach społecznościowych poinformowała, że przedłużenie restrykcji obowiązywać ma do końca stycznia. 

Pytany o to, jak może wyglądać sytuacja dla ograniczonych przedsiębiorstw i branży po 31 stycznia, szef resortu zdrowia odpowiedział: 

Z jednej strony mamy rzeczywiście stabilizację, ale nie możemy być ślepi na to, co dzieje się dookoła nas w Europie. Trudno myśleć, że granice będą szczelne na wirusa. Na pewno analiza sytuacji międzynarodowej jest zawsze elementem, który musimy brać pod uwagę. [..] Na pewno będziemy oczywiście patrzyli na dzienną liczbę zakażeń; przede wszystkim na jej dynamikę, czy ta liczba jest stablina, czy nie.

Przypominamy obowiązujące restrykcje i ograniczenia

  • Hotele dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych, otwarte są hotele pracownicze, 
  • Zamknięte są stoki narciarskie, galerie handlowe poza sklepami spożywczymi, drogeriami, aptekami, sklepami z książkami i prasą oraz wielkopowierzchniowymi sklepami meblowymi. Zamknięte pozostają siłownie i kluby fitness oraz aquaparki. Restauracje i bary mogą wydawać jedzenie tylko na wynos,
  • Wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie,
  • Infrastruktura sportowa dostępna tylko do uprawiania sportu zawodowego,
  • W zgromadzeniach obowiązuje limit - może w nich uczestniczyć maksymalnie pięć osób,
  • Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian,
  • W sklepach i kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 m kw. pomieszczenia,
  • W sklepach od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 obowiązują tzw. godziny dla seniorów.

 

Redakcja / www.gov.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe