Środowiskowy Dom Samopomocy na Zatorzu. W lutym planowane jest rozpoczęcie użytkowania nowego budynku ŚDS

  • 13.01.2021, 09:00
  • Redakcja / www.wrotatczewa.pl
Środowiskowy Dom Samopomocy na Zatorzu. W lutym planowane jest rozpoczęcie… fot. Urząd Miejski w Tczewie

Podziel się:

Oceń:

Dobiega końca gruntowna przebudowa budynku przy ul. Elżbiety 19A. Obiekt przeznaczony jest dla Środowiskowego Domu Samopomocy. Budynek znajduje się na Os. Zatorze, w sąsiedztwie otwartego w 2020 r. Klubu Rodzinnego Zatorze (ul. Elżbiety 19B). Powierzchnia użytkowa parterowego budynku z poddaszem to 206 m2. Wcześniej znajdowały się tam mieszkania socjalne, ale lokatorzy zostali przeniesieni do innych lokali.

Wartość zadania to 750 tys. zł. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta, natomiast inwestycję prowadzi Tczewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Trwają ostatnie prace wykończeniowe wewnątrz obiektu, jeszcze w styczniu ma się rozpocząć wyposażanie obiektu, w lutym planowane jest rozpoczęcie użytkowania budynku przez Środowiskowy Dom Samopomocy. O szczegółach mówi prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki

loadingŁaduję odtwarzacz...

Na parterze budynku znajdować się będą m.in.:

  • dwie pracownie terapii zajęciowej,
  • pracownia kulinarna,
  • pracownia rękodzieła artystycznego,
  • łazienka przystosowana dla osób niepełnosprawnych;

Z kolei na poddaszu planowane jest zagospodarowanie:

  • pokoju indywidualnego poradnictwa psychologicznego,
  • pokoju biurowego,
  • pomieszczenia gospodarczego.

Poziom parteru z poddaszem został skomunikowany za pomocą nowej, żelbetowej klatki schodowej.

Budynek przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. To nie jedyny taki obiekt na terenie miasta: 

To będzie kolejny tego typu obiekt na terenie miasta Tczewa. Ponieważ nowe wymogi określają ilość osób, które mogą przebywać w jednym miejscu, musieliśmy dobudować jeszcze jeden obiekt, żeby ta liczba osób, która jest na terenie miasta mogła być rozmieszczona we wszystkich dostępnych obiektach.

- Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa 

loadingŁaduję odtwarzacz...

ŚDS przy ul. Elżbiety będzie placówką pobytu dziennego przeznaczoną dla 25 osób przewlekle psychicznie chorych i osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ośrodek prowadzić będzie kompleksową i długofalową terapię, dotyczącą wszystkich płaszczyzn funkcjonowania człowieka: fizycznej, psychicznej, intelektualnej oraz społecznej. Dla każdego uczestnika opracowany zostanie indywidualny plan wspierająco-aktywizujący, zgodny z jego potrzebami i możliwościami psychofizycznymi. Realizacja przyjętych założeń odbywać się będzie poprzez prowadzenie treningów umiejętności niezbędnych w życiu codziennym i terapii zajęciowej odbywającej się w pracowniach: kulinarnej, multimedialnej, ceramicznej, rękodzielniczej. Uczestnicy będą mogli także korzystać z poradnictwa psychologicznego, zajęć poprawiających sprawność ruchową, do dyspozycji będzie także przydomowy ogród. Celem Środowiskowego Domu Samopomocy jest przygotowanie osób z niepełnosprawnościami do samodzielnego życia w społeczeństwie oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu.

Prezydent miasta dodaje, że wiąże nadzieje, by jak najszybciej możliwe było prowadzenie działalności w tych placówkach

loadingŁaduję odtwarzacz...

Redakcja / www.wrotatczewa.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe