Od początku roku przedsiębiorcy muszą raportować do ZUS nowe umowy o dzieło

  • 16.01.2021, 13:00
  • Redakcja / newseria.pl
Od początku roku przedsiębiorcy muszą raportować do ZUS nowe umowy o dzieło fot. newseria.pl adwokat Bartosz Tomanek SSW Pragmatic Solutions

Podziel się:

Oceń:

Od stycznia przedsiębiorcy muszą raportować do ZUS-u nowe umowy o dzieło. Rejestr pozwoli dokładniej oszacować liczbę takich umów na polskim rynku pracy i umożliwi ZUS-owi większą kontrolę nad tą formą wykonywania pracy. W razie stwierdzenia nieprawidłowości zakład może dokonać reklasyfikacji umowy i naliczyć zaległe składki.

Przy okazji wdrażania tarcz antykryzysowych uchwalono przepisy, które nakładają na przedsiębiorców obowiązek rejestrowania w ZUS umów o dzieło od początku tego roku. Obowiązek dotyczy tylko nowych umów, zawartych po 1 stycznia. Jest tylko kilka wyjątków, o których w rozmowie z serwisem newseria.pl mówi adwokat Bartosz Tomanek:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W jaki sposób zamawiający powinni dokonać zgłoszenia?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Umowy o dzieło należy wykazać w specjalnym formularzu ZUS RUD i przekazać w ciągu siedmiu dni od zawarcia umowy, pod karą grzywny, osobiście w urzędzie lub elektronicznie przez PUE ZUS. W formularzu trzeba wskazać dane zamawiającego dzieło i osoby, która je wykona, ale nie jest konieczne dołączenie kopii umowy czy wskazanie wysokości wynagrodzenia. Obowiązek zgłaszania umów ma ułatwić kontrolę i ewentualne naliczenie składek w przypadku wykrycia nieprawidłowości:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Co istotne, kontrole ZUS nie będą dotyczyć tylko umów o dzieło zawartych po 1 stycznia 2021 roku, pod lupę mogą trafić także umowy zawierane wcześniej. Kontroli mogą spodziewać się zwłaszcza ci płatnicy, którzy w ostatnim czasie rezygnowali z umów o dzieło i przechodzili na umowę zlecenie. Jak szacuje GUS, w 2019 roku na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło pracowało ok. 1,2 mln osób i w porównaniu z 2018 rokiem ich liczba zmniejszyła się o ok. 8 proc. Eksperci oceniają, że zmiany w przepisach z jednej strony mogą pomóc w walce z nadużywaniem umów o dzieło tam, gdzie nie powinny być zawierane i gdzie wykorzystywana jest słabsza pozycja osób wykonujących dzieło. Z drugiej strony jest to dodatkowy obowiązek administracyjny, ciążący na pracodawcach, w trudnym czasie pandemii.

 

 

Redakcja / newseria.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe