Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa popularna w 2020 roku

  • 17.01.2021, 08:00
  • Redakcja / KPP
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa popularna w 2020 roku fot. KPP Tczew

Podziel się:

Oceń:

Policjanci sprawdzili jakie zagrożenia w 2020 roku na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa najczęściej zaznaczali goście i mieszkańcy powiatu tczewskiego oraz starogardzkiego.

Policjanci już kolejny rok reagują na każde naniesione przez internautów zgłoszenie w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. To narzędzie pomaga zarówno społeczności lokalnej, jak i funkcjonariuszom w eliminowaniu zagrożeń, które w odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Dzięki tym informacjom stróże prawa przeprowadzają interwencje, które przyczyniają się do likwidacji wskazanych na mapie nieprawidłowości. Mapa jest dostępna dla mieszkańców na stronach internetowych jednostek Policji. Każda osoba korzystająca z Internetu może zasygnalizować na interaktywnej mapie, zagrożenie pojawiające się w danej okolicy, a dalszą weryfikacją zajmują się policjanci.

W 2020 roku tczewscy mundurowi odnotowali 781 zgłoszeń, które zostały naniesione w interaktywnej Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Część z tych zgłoszeń pokrywała się i dotyczyła tych samych nieprawidłowości. Na 781 zgłoszeń internautów, mundurowi potwierdzili 381 sygnałów, które objęli nadzorem w codziennych służbach. W minionym roku do najczęstszych wskazywanych na mapie nieprawidłowości w powiecie tczewskim, można zaliczyć nieprawidłowe parkowanie (268 zgłoszeń), przekraczanie dozwolonej prędkości (200 zgłoszeń) oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (98 zgłoszeń). Jest to łącznie ponad 72% wszystkich zgłoszonych zagrożeń w ubiegłym roku. W dalszej kolejności internauci wskazywali miejsca, gdzie miała być nieprawidłowa infrastruktura drogowa (42 zgłoszenia).

Weryfikacją zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości w zakresie ruchu drogowego zajmują się funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego. Najczęściej w zeszłym roku interweniowali oni w Tczewie, Stanisławiu, Szpęgawie, Czarlinie, Narkowach, Pelplinie, Gniewie oraz Tymawie. Kierowani w te rejony policjanci za popełniane wykroczenia nakładali mandaty karne oraz kierowali wnioski do sądu o ukaranie. W związku z potwierdzoną nieprawidłową infrastrukturą drogową, policjanci sporządzali wystąpienia do zarządców dróg. W powiecie tczewskim policjanci otrzymywali również sygnały dotyczące aktów wandalizmu oraz dzikich wysypisk śmieci.

 

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Policjanci zachęcają do współpracy i korzystania z tego internetowego narzędzia. Dzięki takiemu współdziałaniu oraz wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami a mundurowymi skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

~ KPP Tczew

 

Starogardzcy policjanci z kolei odnotowali na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa łącznie 1320 sygnałów napływających od osób, które chcą mieć bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa w okolicy swojego zamieszkania. Na przestrzeni ubiegłego roku, na terenie powiatu starogardzkiego mundurowi odnotowali najwięcej zgłoszeń w zakresie przekraczania dozwolonej prędkości (884), nieprawidłowego parkowania pojazdów (181) oraz spożywania alkoholu w miejscu zabronionym (91). Stanowiły one zdecydowaną większość wszystkich sygnałów społecznych.

Weryfikując otrzymane w 2020 roku za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa zgłoszenia, mundurowi ze Starogardu potwierdzili 818 zagrożeń, co stanowiło ponad 61% wszystkich sygnałów. Mimo że większość zdarzeń ma charakter incydentalny, to jednak weryfikacja tych zagrożeń zmniejsza eskalację wielu negatywnych zjawisk, bądź nie dopuszcza do ich powstawania. Funkcjonariusze przypominają, że platforma nie służy do zgłaszania pilnych interwencji policji - nadal należy w takich przypadkach korzystać z numerów alarmowych.

Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa znaleźć można TUTAJ.

Redakcja / KPP

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe